Odszkodowania za objęcie strefami zagrożenia w przypadku ptasiej grypy? Resort: prawodawstwo weterynaryjne nie przewiduje
Ministerstwo rolnictwa zajęło stanowisko odnośnie wniosku o wprowadzenie odszkodowań z budżetu państwa dla producentów drobiu, których gospodarstwa znajdą się w obrębie strefy zapowietrzonej czy zagrożonej po stwierdzeniu w okolicy ogniska ptasiej grypy.
Na to, że zgodnie z obowiązującymi przepisami na odszkodowanie mogą liczyć tylko producenci, u których wykryto ognisko ptasiej grypy, a nie ci, którzy są z tego tytułu nie ze swojej winy objęci strefami zapowietrzoną czy zagrożoną - zwrócił uwagę samorząd rolniczy. Wystąpienie w tej sprawie opisywaliśmy tutaj.
WIR interweniuje ws. odszkodowań dla producentów drobiu. Chodzi o objęcie strefą z obostrzeniami
Odszkodowania przewidziane w ustawie
W odpowiedzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) podkreśla, że w zakresie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w polskim porządku prawnym przewiduje się odszkodowania ze środków budżetu państwa w przypadkach określonych w Ustawie z 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Zgodnie z art. 49 ww. ustawy, za zwierzęta gospodarskie określonych gatunków (w tym drób), zabite lub poddane ubojowi z nakazu powiatowego lekarza weterynarii, posiadaczowi zwierząt przysługuje odszkodowanie ze środków budżetu państwa w wysokości wartości rynkowej zwierzęcia. Wartość rynkową zwierzęcia określa się na podstawie średniej z trzech kwot oszacowania przyjętych przez powiatowego lekarza weterynarii oraz dwóch rzeczoznawców wyznaczonych przez tego lekarza z prowadzonej przez niego listy rzeczoznawców.
„Dodatkowo, odszkodowanie ze środków budżetu państwa przysługuje również między innymi za zniszczone z nakazu organu Inspekcji Weterynaryjnej przy zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi zwalczania, produkty pochodzenia zwierzęcego, pasze czy sprzęt, które nie mogą być poddane odkażaniu” - wskazuje MRiRW, zaznaczając, iż decyzję w przedmiocie przyznania odszkodowania podejmuje powiatowy lekarz weterynarii.
Przepisy weterynaryjne nie przewidują
„Prawodawstwo weterynaryjne przyjmuje jako zasadę przyznawanie odszkodowań w gospodarstwach stanowiących ognisko danej choroby oraz gospodarstwach kontaktowych, w przypadkach, gdy ubój lub zabicie przebywających tam zwierząt wynika z nakazu organu Inspekcji Weterynaryjnej. Nie przewiduje natomiast tego rodzaju rekompensaty dla gospodarstw nieobjętych takim nakazem, a zlokalizowanych w obszarach: zapowietrzonym i zagrożonym, ustanawianych w związku z wystąpieniem ogniska choroby, jako pomocy o charakterze ekonomicznym. Kwestie natury ekonomicznej, związanej z rentownością gospodarstw utrzymujących zwierzęta, pozostają poza zakresem regulacji bezpośrednio związanych z ochroną zdrowia zwierząt” – wyjaśnia resort rolnictwa.
Grypa ptaków. Polska uwolniona od choroby
Trwają prace nad wnioskiem do KE
Jak dodaje, prawodawstwo unijne przewiduje, że Komisja Europejska może przyjmować akty wykonawcze wprowadzające nadzwyczajne środki wsparcia rynku dotkniętego ograniczeniami dla handlu. W ramach takich nadzwyczajnych środków wsparcia możliwa jest również pomoc w przypadku poważnych zakłóceń na rynku bezpośrednio związanych z utratą zaufania konsumentów, spowodowaną zagrożeniami dla zdrowia ludzi, zwierząt lub roślin oraz ryzykiem chorób. Takie nadzwyczajne środki podejmowane są na wniosek zainteresowanego państwa członkowskiego.
„Obecnie trwają prace nad kolejnym wnioskiem do Komisji Europejskiej w związku z wystąpieniem grypy ptaków w latach 2021-2023 r. na terenie Polski. Prace obejmują zespół działań, które na podstawie doświadczeń zebranych podczas prac nad poprzednim wnioskiem, umożliwią sprawne opracowanie kolejnego wniosku i realizację nowego mechanizmu wsparcia” – informuje ministerstwo.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś