MRiRW: koszt zakupu zwierząt jest kosztem niekwalifikowalnym w interwencjach inwestycyjnych
Resort rolnictwa odpowiedział na wniosek izb rolniczych dotyczący wsparcia zakupu zwierząt w ramach interwencji 10.5 Rozwój małych gospodarstw przewidzianej w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.
O wystąpieniu Krajowej Rady Izb Rolniczych w tym temacie, pisaliśmy tutaj. Wskazano w nim, że niegdyś zarówno zakup zwierząt, jak i ziemi, były uznawane za koszty kwalifikowane, co stanowiło znaczące wsparcie dla rozwoju małych gospodarstw rolnych. To się jednak zmieniło – jak podkreśla KRIR – ze szkodą dla rolników.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRIRW) wskazuje w odpowiedzi, że aktualnie w polskim PS WPR koszt zakupu zwierząt jest kosztem niekwalifikowalnym w interwencjach inwestycyjnych, w których pomoc ma formę dotacji. Natomiast w interwencji 10.1.2 Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność (instrumenty finansowe), koszty nabycia zwierząt gospodarskich zalicza się do kosztów kwalifikowalnych.
Minister Siekierski: duże gospodarstwa odchodzą od wymagającej produkcji zwierzęcej i przestawiają się na produkcję roślinną
„W odniesieniu do przepisów UE informujemy, że wyjątki dot. możliwości wsparcia zakupu zwierząt wymienione w art. 73 ust. 3 lit. d rozporządzenia 2021/2115 (1) (hodowla ras zagrożonych) nie odnoszą się bezpośrednio do celów związanych z poprawą konkurencyjności gospodarstw, zaś pomoc w ramach interwencji ‘Rozwój małych gospodarstw’ jest udzielana na operacje, w wyniku których nastąpi zwiększenie wartości sprzedaży” – wyjaśnia MRiRW.
Jak podkreśla, interwencja „Rozwój małych gospodarstw” jest interwencją inwestycyjną, dedykowaną producentom rolnym, którzy mają pomysł na znalezienie miejsca na rynku dla swoich produktów (np. produktów o podwyższonej wartości, przygotowanych do sprzedaży, wprowadzanych do obrotu w ramach krótkich łańcuchów dostaw) i chcą go realizować, zwiększając w efekcie wartość przychodów ze sprzedaży (wspierane inwestycje powinny przyczynić się do wzrostu wartości sprzedaży produktów wyprodukowanych w gospodarstwie).
„Reasumując, aktualnie resort rolnictwa bada, jakie warunki wiążą się z ‘kwalifikowalnością ras zachowawczych’ w powiązaniu z realizacją zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych w świetle art. 73 rozporządzenia 2021/2115 (1)” – przekazuje resort.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś