MRiRW: 1 czerwca rusza nabór wniosków na zalesianie
Od 1 czerwca br. można składać wnioski o dofinansowanie inwestycji leśnych lub zadrzewiania - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dodało, że program przyczyni się do zwiększeniu lesistości Polski do 33 proc. w roku 2050.
Jak podano w komunikacie, wsparcie będzie przyznawanie na zalesianie gruntów rolnych, tworzenie zadrzewień śródpolnych, zakładanie systemów rolno-leśnych, a także za zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych.
Wyjaśniono, że dopłaty są przyznawane do powierzchni nie większej niż 40 ha w jednym roku, jeżeli grunt stanowi własność rolnika albo jego małżonki, a w przypadku wsparcia na zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych – także do gruntów wchodzących w skład wspólnoty gruntowej, dla której utworzono spółkę do sprawowania zarządu nad wspólnotą i do właściwego zagospodarowania gruntów wchodzących w skład tej wspólnoty.
Można już składać wnioski o dopłaty do materiału siewnego. Jakie są stawki?
Zaznaczono, że wniosek o przyznanie wsparcia inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych należy złożyć wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus, do której logowanie następuje poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) dostępną z poziomu strony internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pod adresem https://www.gov.pl/web/arimr/platforma-uslug-elektronicznych lub po przekierowaniu beneficjenta ze strony https://www.gov.pl/web/arimr/ewniosekplus-system.
Wsparcie inwestycji leśnych jest przyznawane do wysokości limitu środków, określonego w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 dla poszczególnych interwencji. Wnioski można składać od 1 czerwca do 31 lipca br. - podano.
Prezes ARiMR 1 października 2024 r. poda do publicznej wiadomości informację o kolejności przysługiwania wsparcia inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych w ramach poszczególnych interwencji.
Dodano, że obszary zalesione przyczyniają się bezpośrednio do sekwestracji dwutlenku węgla oraz mają korzystny wpływ na gleby i warunki wodne poprzez m.in. zapobieganie erozji i zwiększenie retencji na obszarach wiejskich. Interwencja przyczyni się do realizacji ogólnokrajowego celu ujętego w Krajowym Programie Zwiększania Lesistości, polegającego na zwiększeniu lesistości Polski do 33 proc. w roku 2050.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś