LIR: Zasady dopłat do zbóż dyskryminujące. Data początkowa sprzedaży do zmiany

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-04-2023,11:15 Aktualizacja: 28-04-2023,11:18
A A A

W następstwie licznych głosów ze strony niezadowolonych rolników, Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej apeluje o natychmiastową zmianę rozporządzenia Rady Ministrów z 21 kwietnia ws. wsparcia dla producentów zbóż i nasion oleistych.

W ocenie lubelskich gospodarzy określony w tym przewidującym dopłaty do skupu zbóż rozporządzeniu okres - od 15 kwietnia do 15 czerwca 2023 - w którym zgodnie ze swoim oświadczeniem rolnik sprzedał lub sprzeda produkty w postaci żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych czy rzepaku podmiotom skupowym, jest dyskryminujący. Przede wszystkim bowiem wyklucza ze wsparcia poszkodowanych rolników, którzy swoje plony sprzedali przed datą 15 kwietnia br.

premier, morawiecki, minister rolnictwa, telus, pomoc, dopłaty

Dopłaty do zbóż, nawozów i paliwa. Takie mają być kwoty, terminy i limity

Przeznaczamy największe w historii wsparcie dla rolnictwa - stwierdził w piątek premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że rząd przyjął pakiet rozwiązań prawnych o pomocy dla rolników. "Tydzień temu zapowiedzieliśmy bardzo...

„Jak wynika z uzasadnienia do rozporządzenia, pomoc ta ma przyczynić się do opróżnienia i przygotowania pełnych obecnie magazynów do tegorocznych plonów, a nie jest wsparciem dla rolników, którzy już sprzedali swoje plony i wcześniej opróżnili swoje magazyny” – wskazuje w swoim stanowisku LIR.

Biorąc powyższe pod uwagę, Izba wnioskuje o ustalenie daty 1 grudnia 2022 jako daty początkowej jeśli chodzi o sprzedaż ziarna, analogicznie jak w programie pomocy krajowej dla producentów pszenicy i kukurydzy.

„Określenie wcześniejszej daty umożliwi otrzymanie wsparcia przez większą liczbę rolników, a nie tylko przez wybraną grupę” – argumentuje lubelski samorząd rolniczy.

Trzeba tu dodać, że minister rolnictwa Robert Telus stwierdził w czwartek, iż „najlepszą pomocą jest ta dla rolników, którzy jeszcze nie sprzedali zboża” (piszemy o tym tutaj).

Poleć
Udostępnij