Dzięki PROW powstaną nowe targowiska i wodociągi
Środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na terenie województwa kujawsko-pomorskiego trafią na budowę kolejnych targowisk oraz realizację inwestycji z zakresu gospodarki wodno-ściekowej.
W środę, 13 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbyło się uroczyste podpisanie umów na realizację tego typu projektów w gminach Papowo Biskupie, Pruszcz, Janowiec Wielkopolski oraz Izbica Kujawska.
- Kolejne trzy gminy w regionie otrzymają targowiska na miarę XXI wieku, na których wytwórcy będą mogli sprzedawać swoje wyroby, przede wszystkim produkty rolne - mówi wicemarszałek Dariusz Kurzawa.
Kobiety odnajdują się w rolnictwie. Sięgają po pieniądze z PROW
- Dodatkowe środki na te zadania oraz inwestycje z zakresu gospodarki wodno-ściekowej udało się wyasygnować dzięki korzystnemu kursowi euro - dodaje Kurzawa.
- Tworzenie takich miejsc ma pomóc w skróceniu łańcucha pośredników między producentem a konsumentem. Dzięki nim mieszkańcy regionu mają możliwość zakupu świeżych i tańszych wyrobów, a lokalni wytwórcy łatwiej znajdują nabywców swoich produktów - zaznacza marszałek Piotr Całbecki.
Wsparcie z PROW umożliwi budowę dwóch nowych targowisk w Papowie Biskupim (powiat chełmiński) i Mroczy (powiat nakielski) oraz przebudowę istniejącego targowiska w Grudziądzu.
"Suma wsparcia to 1,6 miliona złotych. Umowę na dofinansowanie zadania podpisali w Toruniu przedstawiciele gminy Papowo Biskupie, kolejne dwie umowy zostaną zawarte w najbliższych dniach" - informuje biuro prasowe UMWKP.
Na wsi rozwija się biznes. Za pieniądze z PROW
Targowiska, które powstaną w ramach realizacji projektów będą utwardzone, oświetlone, przyłączone do sieci wodociągowej, elektroenergetycznej i kanalizacyjnej, wyposażone w miejsca parkingowe, sanitariaty oraz odpływ wody deszczowej. Zadaszone stoiska będą zajmować co najmniej połowę powierzchni handlowej. Wszystkie targowiska będą też oznaczone nazwą "Mój Rynek".
Środki z PROW umożliwią też realizację kolejnych projektów z dziedziny gospodarki wodno-ściekowej. W ubiegłym roku samorząd województwa podpisał już umowy na realizację 88 tego rodzaju inwestycji na łączną kwotę 68 milionów złotych.
Problemy z wodą na wsi. Ceny wzrosły o ponad 60 procent
Oszczędności poprzetargowe podczas realizacji tych zadań umożliwiły wygospodarowanie środków na kolejne inwestycje.
Wsparcie otrzymają Spółka Komunalna "Błysk", która przebuduje przepompownię w stacji uzdatniania wody w Topolnie oraz rozbuduje sieć wodociągową w Serocku w gminie Pruszcz (powiat świecki), gmina Janowiec Wielkopolski (powiat żniński),która rozbuduje i zmodernizuje stację uzdatniania wody w Tonowie oraz gmina Izbica Kujawska (powiat włocławski), która przebuduje stację uzdatniania wody w Wietrzychowicach. Suma wsparcia na te operacje to blisko 2 miliony złotych.
"W ramach PROW podpisaliśmy też dotychczas 137 umów o dofinansowanie budowy i modernizacji dróg lokalnych o wartości 63,4 miliona złotych" - podkreślają urzędnicy z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś