Działy specjalne produkcji rolnej - jakie trzeba zapłacić składki?
Od 1 stycznia 2017 r. minimalne wynagrodzenie wzrosło do 2000 zł brutto. W związku z tym większa będzie także najniższa składka na ubezpieczenie zdrowotne rolników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina tym farmerom, że do 31 stycznia są zobowiązani złożyć oświadczenie o rodzaju i rozmiarze działalności oraz przewidywanym dochodzie, do celów wymiaru składki zdrowotnej na 2017 r.
KRUS: od marca 2017 roku wzrośnie emerytura dla rolników
"Rolnicy, którzy w 2017 r. nie uzyskają od naczelnika urzędu skarbowego decyzji o wysokości dochodu ze względu na inny sposób rozliczeń (dochód ustalany na podstawie ksiąg), składają w Kasie jedynie oświadczenie, w którym deklarują wysokość przewidywanego rocznego dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej. Na podstawie złożonych dokumentów ustala się wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie zdrowotne obowiązującej w 2017 r." - wyjaśnia KRUS.
Co ważne, podstawa wymiaru składki dla rolników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej w danym roku nie może być niższa niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w tymże roku.
Wyższe dopłaty do składek ubezpieczeń rolnych
"Małżonkowie prowadzący wspólnie dział specjalny produkcji rolnej opłacają jedną wspólną składkę na ubezpieczenie zdrowotne, natomiast jeżeli każdy z małżonków prowadzi oddzielny dział specjalny produkcji rolnej, wówczas opłaca odrębne miesięczne składki na ubezpieczenie zdrowotne, których podstawą jest zadeklarowany przez każdego z małżonków odrębny dochód z prowadzonego indywidualnie przez każdego z nich działu specjalnego produkcji rolnej" - informuje KRUS.