Dopłaty ONW także w mieście? W Lubuskiem mają problem
Przez wiele lat byli rolnikami spod Zielonej Góry. Od kilkunastu miesięcy gospodarują już jednak na terenie miasta, co przysporzyło im kłopotów w sprawie przyznawania dopłat ONW.
Gmina wiejska Zielona Góra funkcjonowała do 1 stycznia 2015 roku, kiedy włączono ją z blisko 18 tys. mieszkańców (17 wsi) do miasta na prawach powiatu Zielona Góra. Co istotne, stało się tak w wyniku referendum lokalnego.
W Lubuskiem mają pieniądze na meliorację
Fuzja - jak się okazało po czasie - przysporzyła jednak problemy części rolników, którzy zgłosili je do Lubuskiej Izby Rolniczej. Do czasu połączenia się miasta z gminą wiejską gospodarze co roku składali wnioski o płatność z tytułu prowadzenia działalności na terenach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW) i otrzymywali wsparcie. Teraz sprawa się skomplikowała.
"Jest to niewątpliwie zastrzyk finansowy, wypłacany zazwyczaj na przednówku. Mimo informacji o tym, że w granicach administracyjnych miast płatność ONW nie przysługuję, część rolników wnioskowało o wypłatę tej płatności - zwłaszcza ci, którzy podpisali 5-letnie zobowiązania przed rokiem 2014. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zwraca się do rolników o wycofywanie wniosków o płatności ONW, w innym przypadku mogą być oni posądzeni o próbę wyłudzania pieniędzy od państwa" - wyjaśnia rolniczy samorząd.
LIR ma też wątpliwości, czy w sytuacji, kiedy rolnicy wycofają się z płatności ONW, a mają jeszcze aktualne pięcioletnie zobowiązania z tego tytułu, nie zostaną obciążeni sankcjami finansowymi, łącznie ze zwrotem otrzymanych do tej pory pieniędzy.
Śliwa w occie i Nalewka sosnowa. Lubuskie produkty tradycyjne
Gospodarze znaleźli się zatem w wyjątkowej sytuacji. "Po połączeniu miasta i gminy ich grunty nie zmieniły się i nadal na nich gospodarują. Pozbawienie rolników tej płatności będzie prowadzić do obniżenia konkurencyjności ich gospodarstw w stosunku do położonych na obszarach, na których nie występują niekorzystne warunki użytkowania gruntów" - podkreśla izba.
Rolniczy samorząd pyta Janusza Kubickiego, prezydenta Zielonej Góry, czy rolnicy mogą liczyć na obiecane przed połączeniem gmin rekompensaty ze strony miasta. A ARiMR została zapytana o status gospodarzy w kontekście ONW oraz o to, czego z jej strony mogą spodziewać się.
Agencja odpowiedziała, że zwróciła się w tej sprawie do władz miasta i po otrzymaniu odpowiednich wytycznych udzieli szczegółowych informacji. Włodarz Zielonej Góry potwierdził z kolei wystąpienie do ARiMR, a co ważniejsze przesłał opinię prawną w tej sprawie napisaną przez prof. zw. dr hab. Bogusława Banaszaka.
Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego, tak skonkludował swoją liczącą kilka stron opinię prawną: "Na podstawie dotychczasowych rozważań należy stwierdzić możliwość korzystania z płatności ONW przez rolników z terenu byłej gminy (wiejskiej) Zielona Góra funkcjonujących nadal w nowej strukturze administracyjnej miasta Zielona Góra".