Dopłata do eskoschematu może być wyższa lub niższa od planowanej. Będą przesunięcia środków?
„Czy możliwe będzie przesuwanie środków przeznaczonych na poszczególne ekoschematy?” – dociekała w swoim wystąpieniu Krajowa Rada Izb Rolniczych. Resort rolnictwa odpowiedział.
Joanna Czapla, dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreśla, że zgodnie z przepisami unijnymi (tj. art. 97 rozporządzenia 2021/211) państwa członkowskie przeznaczają co najmniej 25 proc. koperty przeznaczonej na płatności bezpośrednie właśnie na ekoschematy. Ponadto są zobowiązane do określenia w swoim planie strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej orientacyjnego przydziału środków na każdą interwencję i na każdy rok.
Będą zmiany w ekoschematach dla małych gospodarstw
„Ten orientacyjny przydział środków odzwierciedla oczekiwany poziom płatności w ramach planu strategicznego WPR na interwencje w odnośnym roku finansowym. Dlatego też w PS WPR 2023-2027 przy każdym ekoschemacie została określona planowana kwota jednostkowa” – wyjaśnia Czapla.
Jak dodaje, w zależności od zainteresowania rolników danym ekoschematem faktyczna stawka może być niższa, w przypadku kiedy powierzchnia wnioskowana będzie wyższa niż założono w PS. Stawka wypłacana rolnikom może jednak być też wyższa (w granicach stawki maksymalnej), kiedy zainteresowanie ekoschematem okaże się niższe niż założono.
„Niemniej jednak MRiRW będzie dążyło do utrzymania stawek na poziomie możliwie najbardziej zbliżonym do wysokości stawek zaplanowanych w PS. Temu służy m.in. możliwość przesuwania środków finansowych między ekoschematami” – informuje przedstawicielka resortu.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś