Dofinansowanie do tworzenia i wyposażenia pastwisk? Resort wskazał źródło
Jeszcze w pierwszym kwartale nowego roku ma się odbyć nabór wniosków o wsparcie dla rolników na realizację inwestycji w zakresie dobrostanu zwierząt. W grę wchodzi np. przygotowanie wyposażenia pastwisk umożliwiających bezuwięziowy wypas.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) odniosło się do wniosku samorządu rolniczego o wdrożenie do Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności Działania 8. Budowa ogrodzeń i innych innowacyjnych zabezpieczeń zwierząt hodowlanych przebywających na pastwiskach i wybiegach. Wystąpienie to szerzej opisywaliśmy w materiale, do którego link znajduje się poniżej.
KRIR: potrzebne dofinansowania dla rolników na ogrodzenia pastwisk i wybiegów
W odpowiedzi MRiRW podkreśliło, że obecnie w Polsce istnieją mechanizmy finansowania działań prewencyjnych przed szkodami powodowanymi m.in. przez wilki. Zgodnie z art. 126 ust. 4 ustawy o ochronie przyrody, poszkodowani rolnicy mogą współdziałać z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska lub z dyrektorem parku narodowego w zakresie sposobów zabezpieczania mienia przed szkodami powodowanymi przez zwierzęta wymienione w ust. 1, tj. wilkami, rysiami, niedźwiedziami, bobrami i żubrami. Współdziałanie to może obejmować budowę urządzeń lub wykonanie zabiegów zapobiegających szkodom. Finansowanie tych działań pochodzi z budżetu właściwego miejscowo dyrektora parku narodowego lub regionalnego dyrektora ochrony środowiska, w ramach zawartych umów cywilnoprawnych.
„Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) wynika, że regionalni dyrektorzy ochrony środowiska podejmowali i podejmują aktywne działania mające na celu pozyskiwanie środków finansowych na realizację działań służących minimalizacji szkód wyrządzanych przez gatunki zwierząt, za których szkody odpowiada Skarb Państwa, w szczególności pozyskują fundusze ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Współpracują też w tym zakresie z organizacjami pozarządowymi” – wskazano w piśmie resortu rolnictwa.
Z danych MKiŚ wynika, że finansowane z NFOŚiGW projekty pozwoliły na zakup i rozdysponowanie w latach 2021-2023 urządzeń zabezpieczających hodowle przed atakami drapieżników, tj. flar, pastuchów, pistoletów hukowych, rac itp. Koszt zabezpieczeń przeciwko szkodom spowodowanym przez wilki w latach 2020-2023 wyniósł łącznie ok. 2,4 mln zł.
„W sposób pośredni do ochrony zwierząt gospodarskich przed dużymi drapieżnikami, w tym wilkami, może przyczynić się również pomoc w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS 2023-2027)” – zaznaczyło MRiRW.
Rząd modyfikuje Plan Strategiczny dla WPR. Zmiany dotyczą m.in. płatności bezpośrednich
Środki na grodzenie pastwisk (budowę lub zakup i instalację bram pastwiskowych stałych oraz elektryzatorów sieciowych lub akumulatorowych) dla wypasanych zwierząt (z wyłączeniem bydła i świń) można było uzyskać w naborze wniosków przeprowadzonym w 2024 r. (Interwencja I.10.4 Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu).
Jednocześnie resort poinformował, że w I kwartale 2025 r. planowany jest nabór wniosków w ramach Interwencji 10.15 Inwestycje poprawiające dobrostan bydła i świń. Wsparcie będzie udzielane rolnikom na realizację inwestycji w zakresie dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad minimalne normy wynikające z powszechnie obowiązującego prawa.
„Dofinansowanie będą mogły uzyskać inwestycje mające na celu m.in. zapewnienie bydłu dostępu do środowiska zewnętrznego, w tym poprzez przygotowanie wyposażenia pastwisk umożliwiających bezuwięziowy wypas oraz na zakup pastuchów elektrycznych wraz z niezbędną infrastrukturą do ich prawidłowego funkcjonowania, np. akumulatory, panele słoneczne przeznaczone do ładowania akumulatorów, słupki, systemy bramowe, które przy właściwym zaprojektowaniu mogą ochronić zwierzęta gospodarskie przed drapieżnikami” – wyliczyło ministerstwo.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś