Dofinansowane wymiany dachów na horyzoncie. Jakie zmiany wprowadził resort?
Mniejsza liczba załączników do wniosku i więcej czasu na uzupełnienie tych dokumentów - takie m.in. są zmiany w drugim naborze wniosków o dofinansowanie wymiany w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest.
Jak już pisaliśmy, nabór ruszy 15 grudnia br., a wnioski można będzie składać do 12 stycznia 2024 r. wyłącznie drogą internetową, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR (więcej szczegółów jest tutaj). Projekt rozporządzenia w tej sprawie jest w trakcie konsultacji społecznych.
Będzie drugi nabór wniosków o dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Na jakie kwoty mogą liczyć gospodarstwa?
Postulaty izb rolniczych
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zgłosił szereg uwag do tego projektu: Chodzi o:
- usprawnienie systemu informatycznego ARIMR,
- dostosowanie przepisów rozporządzenia w taki sposób, aby pozytywnie były rozpatrywane wnioski w przypadku, kiedy właścicielem działki oraz budynku, który jest przedmiotem realizacji przedsięwzięcia, jest jeden z małżonków, natomiast numer producenta posiada drugi małżonek,
- wprowadzenie możliwości poprawiania wniosku i złożonych załączników do tego wniosku,
- zabezpieczenie środków na odbiór eternitu z gospodarstw.
Więcej czasu na korektę
W odpowiedzi wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski poinformował, że w regulaminie wyboru przedsięwzięć do objęcia wsparciem dla II naboru wniosków, wprowadzono kolejne - w ocenie resortu korzystne dla rolników - zmiany, w tym m.in.:
- możliwość wymiany pokrycia dachowego z azbestu na budynkach służących produkcji rolnej również w gminach miejskich,
- zmniejszenie liczby załączników do wniosku,
- wydłużenie terminu dla wnioskodawców na uzupełnienie wniosku lub złożenie wyjaśnień z 7 do 14 dni,
- wprowadzenie ponownego (bardziej precyzyjnego) powiadomienia sms wysyłanego do wnioskodawców, m.in. o potrzebie uzupełnienia wniosku lub złożenia wyjaśnień.
Wystartowały nabory wniosków w ramach interwencji pszczelarskich. Na co można dostać pieniądze?
System już usprawniony?
„Zdajemy sobie również sprawę z przytoczonego w piśmie problemu związanego z powolnym działaniem lub problemami technicznymi Platformy Usług Elektronicznych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), który wystąpił w ostatnich dniach pierwszego naboru wniosków. Problem ten związany był bezpośrednio z ogromną liczbą wniosków złożonych w ostatnich dniach naboru. System w tym zakresie został usprawniony. Niemniej, ze względu na ewentualne uniknięcie spowolnienia systemu w ramach kolejnego naboru, warto zachęcać rolników do składania wniosków już od pierwszego dnia naboru” – stwierdził Romanowski.
Tylko właściciel budynku
Odnosząc się do propozycji, aby o wsparcie mógł ubiegać się małżonek rolnika, który ma nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności (zwany dalej: numerem EP), ale nie jest współwłaścicielem budynku, na którym będzie wymieniane będzie pokrycie dachu, wiceminister zapewnia, że kwestia ta była poddana szczegółowym analizom. W ich wyniku ustalono jednak, że o dofinansowanie powinien starać się właściciel nieruchomości, biorąc pod uwagę specyficzny charakter inwestycji, który wpływa istotnie na zmianę wyglądu zewnętrznego budynków w gospodarstwie i oddziałuje na zdrowie mieszkańców.
„Informuję jednocześnie, że szczegółowe zasady nadawania numeru EP w przypadku małżonków znajdują się na stronie internetowej ARiMR. Wskazano tam m.in., że ubiegać się o nadanie odrębnego numeru identyfikacyjnego może osoba, której małżonek lub współposiadacz gospodarstwa rolnego ma już uprzednio nadany numer” – sprecyzował wiceszef resortu rolnictwa.
ARiMR wzywa do wyjaśnień
Jeśli chodzi o wniosek ws. wprowadzenia możliwości poprawiania wniosku i dołączania załączników zapewnił on, że możliwość ta funkcjonowała już w pierwszym naborze wniosków.
ARiMR przekaże pieniądze. Koła gospodyń wiejskich dostaną nagrody za frekwencję w gminie
„Wnioskodawca może dowolnie, w trybie roboczym, korygować wniosek i dołączać załączniki do momentu wysłania ich w systemie do ARiMR. Ponadto, w przypadku pojawienia się wątpliwości ARiMR w trakcie rozpatrywania złożonego wniosku, wnioskodawca może zostać wezwany do uzupełnienia wniosku lub załączników, lub złożenia wyjaśnień. Umożliwia to wnioskodawcy poprawienie swojego wniosku już po jego złożeniu” - zaznaczył Rafał Romanowski.
Środki na odbiór eternitu
Co do kwestii zabezpieczenia środków na odbiór eternitu z gospodarstw rolnych wskazał, że MRiRW współpracuje w tym zakresie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
„W wyniku ustaleń podjętych przez MRiRW i NFOŚiGW rozszerzono zakres ‘Ogólnopolskiego programu finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest’ o dofinansowanie odbioru i utylizacji pokryć dachowych z azbestu, które zostały zdemontowane w trakcie realizacji przedsięwzięcia objętego wsparciem z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Budżet na odbiór i utylizację tych pokryć dachowych wynosi do 200 mln zł na lata 2023-2027 i ma zapewnić zagospodarowanie ok. 330 tys. ton eternitu. Program NFOŚiGW jest komplementarny do wsparcia realizowanego przez MRiRW” – czytamy w piśmie wiceministra.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś