Do 3 tys. zł na ha - rząd zajmie się projektem ws. pomocy dla rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
29-11-2024,9:20 Aktualizacja: 29-11-2024,9:26
A A A

W zależności od wysokości szkód wywołanych przez powódź rolnicy będą mogli liczyć na pomoc finansową w wysokości od 1000 do 3000 tys. zł do hektara - wynika z projektu rozporządzenia, którym na najbliższym posiedzeniu ma zająć się rząd.

Zgodnie z harmonogramem obrad Rady Ministrów, rząd na posiedzeniu 3 grudnia ma zająć się projektem noweli rozporządzenia ws. szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przewiduje on pomoc dla rolników, którzy ponieśli szkody w wyniku powodzi.

W Ocenie Skutków Regulacji (OSR) projektu zapowiedziano wprowadzenie przepisów regulujących ogólne warunki udzielania pomocy dla producenta rolnego, w którego gospodarstwie rolnym powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2024 r. deszczu nawalnego lub powodzi w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

mrirw, paliwo rolnicze, zwrot akcyzy, akcyza

Podwyżka stawki zwrotu akcyzy dla rolników? Konkretna odpowiedź resortu

Resort rolnictwa ustosunkował się do wniosku samorządu rolniczego ws. stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. W październiku Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) wystąpiła z wnioskiem...

"Wysokość pomocy będzie ustalana jako iloczyn powierzchni uprawy, na której zgodnie z protokołem oszacowania szkód powstały szkody spowodowane wystąpieniem w 2024 r. deszczu nawalnego lub powodzi (...). Proponuje się, aby stawki pomocy były zróżnicowane w zależności od wysokości szkód i wynosiły od 1000 do 3000 zł/ha" - wskazano.

Projekt zakłada ponadto udzielenie dodatkowej pomocy rolnikom w związku z powodzią w formie rekompensaty III i IV raty podatku rolnego za 2024 r.

W OSR wyjaśniono, że pomoc dla producentów rolnych, których straty w uprawach zostały oszacowane na powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji roślinnej, będzie sfinansowana ze środków rezerwy celowej przeznaczonej na przeciwdziałanie klęskom żywiołowym i usuwanie ich skutków. Alternatywnie pomoc będzie mogła zostać wypłacona z oszczędności w planie ARiMR na 2024 r. Z kolei pomoc w 2025 r. ma być sfinansowana z rezerwy celowej.

"Pomoc zostanie wypłacona do łącznej wysokości 54 mln zł" - poinformowano.

Poleć
Udostępnij