Bankowcy: ustawa o kredycie hipotecznym to krok w dobrym kierunku
Przyjęta przez parlament ustawa o kredycie hipotecznym, to krok w dobrym kierunku - uważają przedstawiciele Związku Banków Polskich. - Jesteśmy przekonani, że nowe rozwiązania wpłyną pozytywnie na akcję kredytową - powiedział Jerzy Bańka, wiceprezes ZBP.
Według szefów ZBP najwyżej w nowych przepisach należy ocenić zakaz udzielania kredytów hipotecznych w walucie innej niż się zarabia, co zresztą już wcześniej było w zawarte w rekomendacjach KNF.
Coraz trudniej spłacać kredyty. Tysiące rolników w tarapatach
Ważne są także większe obowiązki informacyjne kredytodawców, dotyczące sposobu zawierania umowy kredytowej i informacji, które bank musi przekazać klientowi. Umożliwi to uniknięcie późniejszych zarzutów o nierzetelności banków, co dzisiaj ma miejsce np. w związku z kredytami frankowymi.
Istotne są także nowe wymogi dotyczące restrukturyzacji kredytów, np. możliwość sprzedaży mieszkania w ciągu pół roku, w sytuacji kłopotów ze spłatą. - To cywilizowanie procesów windykacyjnych i restrukturyzacyjnych - ocenił Bańka.
Szefowie związku wyrazili też zadowolenie z tego, że do ustawy ostatecznie nie wpisano zakazu pobierania prowizji od banku przez pośredników kredytowych. Przyniosłoby to bowiem "więcej szkód niż pożytku".
Ustawa o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami ma zapewniać większą ochronę konsumentów zaciągających kredyty hipoteczne. W zeszłym tygodniu parlament zakończył nad nią prace. Teraz trafiła ona do podpisu prezydenta.
Ustawa wprowadza np. prawo udzielania kredytów hipotecznych tylko przez banki i SKOK-i - nie będą mogły ich udzielać np. firmy pożyczkowe. Wprowadza także obowiązek udzielania kredytów w walucie, w której klient uzyskuje dochody.
Szef ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz poinformował też o porozumieniu w sprawie bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii w sektorze bankowym. Dokument podpisali m.in. przedstawiciele ZBP, kilku banków (Pekao SA, BZ WBK, ING) oraz firm informatycznych (IBM Polska, Microsoft). Banki obsługują 33 miliony kont internetowych, z czego 16 milionów jest codziennie używanych.