Dwa nowoczesne roboty udojowe Monobox Gea, automatyczne bramki selekcyjne, wygrodzenia bezsłupkowe, materace legowiskowe, mieszadła slalomowe, automatyczne oświetlenie LED, a także stacja meteorologiczna. To podstawowe wyposażenie obory, której konstrukcja powstała z drewna klejonego.
Mastitis, stres cieplny oraz kryptosporydioza to tematy omówione w trakcie konferencji dla hodowców bydła mlecznego. Podczas spotkania zaprezentowano również sposób żywienia na mokro Compact Feeding. Hodowcy bydła...
Wolf System Sp. z o.o. wraz z firmą Gea Farm Technologies Sp. z o.o. oraz autoryzowanym dealerem Daar - Stanisław Wielgut zaprezentowali nowoczesną oborę wolnostanowiskową dla 146 krów mlecznych położoną w miejscowości Zagórzany w malowniczych okolicach Małopolski na pograniczu z woj. podkarpackim.
Inwestorami projektu jest Małgorzata Gucwa oraz Franciszek Gryboś.
- Inwestycja otwieram przed nami nowy etap rozwoju w profesjonalnym kształcie. Daje nam podstawę do efektywnej i rentownej działalności rolniczej. Pełna automatyzacja i systemowe rozwiązania pozwolą na efektywną i wydajną pracę - podczas rozpoczęcia mówił Franciszek Gryboś.
W gospodarstwie jest zatrudnionych 10 osób. Znajduje się w nim 210 sztuk bydła w tym 80 krów mlecznych. Po zasiedleniu nowej obory ich obsada sukcesywnie będzie się zwiększać.
Konstrukcję nośną budynku stanowią słupy stalowe w połączeniu z elementami z drewna klejonego. Z kolei konstrukcję dachu tworzą płatwie jednoprzęsłowe z drewna konstrukcyjnego KVH.
Dach obory został pokryty płytami warstwowymi o grubości 6 cm, a ściany szczytowe płytami o grubości 4 cm.
Blattin Polska już po raz 19 zorganizował Ogólnopolską Konferencję dla hodowców bydła i producentów mleka. Tegoroczne szkolenia trwały od 25 lutego do 1 marca. Odbyły się one w pięciu województwach tj. opolskim,...
W ścianach bocznych zainstalowano podwójną kurtyną, której jedna warstwa jest przepuszczalna, a druga nieprzepuszczalna oraz siatkę chroniącą przed ptactwem. Ich położenie jest regulowane manualnie lub automatycznie za pomocą stacji pogodowej.
W wyposażeniu obory znajdują się dwa roboty udojowe Monobox Gea, a docelowe będzie ich trzy. Będą one pracowały w wymuszonym układzie doju, co oznacza, że krowy, aby przedostać się z części legowiskowej do żywieniowej muszą przejść przez robota.
Po wejściu krowy do robota będzie ona identyfikowana za pomocą anteny i dostanie ona jedną z trzech rodzajów pasz treściwych lub dodatek płynny.
Jednocześnie za pomocą wielofunkcyjnych kubków udojowych rozpocznie się mycie strzyków, osuszanie, przedzdajanie, a następnie dój właściwy. Po jego zakończeniu wykonywana jest automatyczna dezynfekcja strzyków za pomocą specjalnego dippingu.
Następnie krowa po przejściu przez bramkę selekcyjna trafia do strefy żywienia lub jest kierowana do izolatki.
W oborze zainstalowano również antenę, która będzie co kilka minut odczytywała dane z transporderów umieszczonych na szyi krów. Dane o czasie pobierania paszy przy stole paszowym oraz aktywności zwierząt będą dostępne w systemie zarządzania stadem.
Dobre praktyki na fermie bydła mlecznego oraz higiena gospodarstw hodowlanych. To główne tematy spotkania, którego organizatorem była firma Kersia. Kersia Polska Sp. z o.o. w ostatnim dniu lutego w Serocku w woj....
Budynek wyposażono także w oświetlenie typu LED, którego natężenie można regulować w przedziale 150 - 200 lux. Instalacja posiada również tryb nocny.
Podłogę budynku stanowią betonowe ruszta, pod którym znajdują się dwa kanały o głębokości około 3 m oraz dwa mieszadła.
Mleko za pośrednictwem wymiennika ciepła trafi do zbiornika o pojemności 12 tys. litrów. Odzyskane ciepło będzie wykorzystywane między innymi do ogrzewania wody w poidłach.
Legowiska dla krów zostały wyposażone w wygrodzenie 2-D Optima. W przedniej części posiadają one rurę PCV o średnicy 160 mm, która służy jako ogranicznik kolanowy. W górnej części zamiast rury karkowej jest zamontowany pas nylonowy, co eliminuje otarcia krów.
Boksy zostały wyłożone materacem o grubości 40 mm wypełnionym konglomeratem kauczukowym, co zwiększa jego trwałość.
Więcej na temat nowej obory znajdziesz w 3 numerze czasopisma Hoduj z Głową Bydło nr 3/2019 r.
Zaprenumeruj.