Mastitis, stres cieplny oraz kryptosporydioza to tematy omówione w trakcie konferencji dla hodowców bydła mlecznego. Podczas spotkania zaprezentowano również sposób żywienia na mokro Compact Feeding.
Hodowcy i producenci bydła mlecznego, a także trzody chlewnej oraz drobiu na przełomie lutego i marca spotkali się w Jachrance podczas jubileuszowego Biomin Forum. - Biomin Forum to cykliczna impreza, która cieszy się dużą popularnością...
Hodowcy bydła mlecznego i producenci mleka spotkali się 7 i 8 marca w miejscowości Luboń w woj. wielkopolskim na konferencji zorganizowanej przez firmę Cid Lines oraz De Heus.
Spotkanie oficjalnie rozpoczął Leszek Ksobiech, dyrektor Cid Lines oraz Paweł Kasprowicz, kierownik działu bydła w De Heus.
W jakich zapaleniach nie stosować antybiotyków opowiedział dr n. wet. Sebastian Smulski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zwrócił on uwagę, że w najbliższym czasie czekają nas poważne zmiany związane z leczeniem mastitis.
Warto wiedzieć, że na rynku nie pojawią się żadne nowe antybiotyki. Co więcej część z tych obecnie dostępnych będzie wycofana.
Jak podkreślił ekspert, antybiotyków nie należy stosować przy leczeniu zapaleń wymion wywołanych przez bakterie z grupy coli. Organizm najczęściej sam dobrze radzi sobie w zwalczeniu tych drobnoustrojów. Problemem są toksyny, które pozostają w wymieniu.
- W takiej sytuacji należy zastosować wlew płynu do żwacza, co najmniej 5 litrów płynu podanego dożylnie i dawkę NLPZ (niesteroidowego leku przeciwzapalnego). Dodatkowo krowa powinna być jak najczęściej zdajana, aby pozbyć się toksyn z wymienia - mówił Smulski.
Jakość mleka i zdrowie wymienia, motywacja pracowników na fermie bydła oraz żywienie krów, które ma na celu zabezpieczenie stada przed mastitis. To główne tematy VI Międzynarodowej Konferencji Stopmastitis.pl. ...
O nowatorskiej formie żywienia bydła na mokro Compact Feeding opowiedział Niels Bastian Kristensen z Danii. Przygotowanie dawki polega na dodaniu do wozu takiej ilości wody, aby sucha masa gotowego TMR-u mieściła się w granicy 36 proc.
Krowy jedzą taki TMR chętniej, a co najważniejsze nie mogą sortować jego składników. Dzięki temu ogranicza się występowanie chorób metabolicznych, a czas przebywania przy stole jest krótszy.
U krów karmionych na mokro, zdaniem duńskiego wykładowcy, odnotowuje się większe pobranie i wykorzystanie paszy, wzrost produkcji mleka, poprawę zdrowotności. Ponadto zwierzęta wyraźnie dłużej przebywają w legowiskach i przeżuwają.
O gospodarstwie Paul-Pon Polska oraz żywieniu z wykorzystaniem systemu Compact Feeding opowiedział Dariusz Zych, farm manager. Powierzchnia gospodarstwa wynosi 3 tys. ha, a wielkość stada 2 470 sztuk.
Liczba krów wynosi 1 220 sztuk, a ich dzienne produkcja to 36 tys. litrów mleka. Od czerwca 2016 r. są one żywione w systemie na mokro, a ich wydajność w ciągu dwóch lat wzrosła z 10 675 kg mleka do 11 641 kg mleka.
Stres cieplny u bydła omówiła Robert Prymas, starszy specjalista ds. bydła w firmie De Heus. Jak podkreślił specjalista wysokoprodukcyjne krowy wytwarzają więcej ciepła niż krowy zasuszone. Ich komfort cieplny mieści się w przedziale 6-16ºC, a przy wzroście temperatury do wartości 25ºC widać już pierwsze oznaki stresu cieplnego.
Ruszyła międzynarodowa kampania firmy PepsiCo oraz organizacji non-profit CARE, która zwraca uwagę na problem nierównych szans kobiet w rolnictwie. W kampanii uczestniczy polska rolniczka - Bożena Sierańska. Kampania "Closing the...
- Nasza firma oferuje produkt o nazwie Bestermine Lato, który ogranicza problem stresu cieplnego u krów. Jego stosowanie należy rozpocząć przy wzroście temperatury otoczenia powyżej 18ºC - tłumaczył Robert Prymas.
Dr Frank Katzer z Niemiec opowiedział o problemie kryptosporydiozy u cieląt. Objawami klinicznymi choroby są biegunki, utrata apetytu, spadek przyrostów i masy ciała, bóle brzucha, łagodna gorączka, a czasami upadki zwierząt. U cieląt wywołują ją kokcydia z gatunku c. bovis, c. parvum oraz c. ryanae.
Program kontroli mastitis Keno-M oraz nowości firmy Agrocid Super Sil oraz Propiolac Sil przedstawiał Anna Słania z Cid Lines, a wpływ tych dodatków na jakość kiszonek i efekty produkcyjne omówiła Barbara Stefańska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Na zakończenie spotkania Karol Janoch opowiedział o pielęgnacji i głównych schorzeniach racic u bydła. Wśród nich wymienił zapalenie skóry palca, które przybiera postać owalnej zmiany. Najczęściej jest ona zaczerwieniona, posiada białą obwódkę i towarzyszą jej nienaturalnie długie włosy.
- Jest to najbardziej popularna choroba racic, z którą walczymy od około 50 lat, a z roku na rok sytuacja pogarsza się - mówił Karol Janoch.
Drugiego dnia uczestnicy spotkania odwiedzili gospodarstwo Paul-Pon Polska, gdzie zobaczyli między innymi żywienie krów Compact Feeding. Więcej o gospodarstwie będzie można przeczytać w trzecim numerze czasopisma Hoduj z Głową Bydło 3/2019 r.
Zaprenumeruj