Wytwórnia nawozów granulowanych otwarta
Do 820 tys. ton nawozów rocznie będzie w stanie produkować wytwórnia nawozów granulowanych na bazie saletry amonowej. Powstała w Zakładach Azotowych "Puławy" i kosztowała 430 mln zł.
Budowa wytwórni nawozów granulowanych została rozpoczęta w 2016 roku. Nowy kompleks nawozowy umożliwia wytwarzanie, pakowanie i wysyłkę nowych produktów na bazie saletry amonowej. Zdolności produkcyjne dwóch linii wynoszą do 820 tys. ton rocznie.
Grupa Azoty ujawnia przychody ze sprzedaży i zysk
Druga linia zostanie uruchomiona w pierwszej połowie 2022 roku. Linia produkcyjna saletry amonowej granulowanej może wytwarzać 1200 ton na dobę, a linia saletrzaku 1400 ton na dobę.
Stosowanie nawozu w formie granulek o większej średnicy pozwala na szerszy zasięg rozrzutu, co z kolei wpływa na poprawę efektywności wysiewu, szczególnie w gospodarstwach o dużej powierzchni.
- Już w tym miesiącu będziemy realizowali potężne dostawy surowca i gotowych nawozów granulacji mechanicznej saletry, która jest odpowiedzią na oczekiwania rynku i gospodarstw wielkopowierzchniowych celem ograniczenia zarówno śladu węglowego, jak i zwiększenia efektywności nawożenia - powiedział Tomasz Hryniewicz, prezes zarządu Grupy Azoty Puławy.
Z kolei Tomasz Hinc, prezes zarządu Grupy Azoty S.A. zaznaczył, że oddana linia granulacji mechanicznej to dowód na to, że cała Grupa Azoty podąża zgodnie z ideą Europejskiego Zielonego Ładu.
Znamy nazwisko nowego prezesa Grupy Azoty
- Ten nawóz umożliwia lepsze nawożenie i efektywniejsze zbieranie plonów. Można powiedzieć, że po 60. latach Zakłady Azotowe "Puławy" są w czołówce jako innowator w przemyśle. Mam nadzieję, że polski przemysł chemiczny w XXI wieku będzie jeszcze bardziej dynamicznie się rozwijał - powiedział.
Azoty Puławy są od 2012 roku częścią Grupy Azoty. Spółka jest wiodącym dostawcą nawozów azotowych dla polskiego rolnictwa. To także jedyny w Polsce i trzeci w Europie producent melaminy, znajdującej zastosowanie w przemyśle meblarskim i budowlanym.
Grupa Azoty, w skład której wchodzą zakłady z Puław, Polic, Tarnowa i Kędzierzyna, to jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje czołową pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych.
Jest też znaczącym producentem różnych substancji chemicznych - m.in. kaprolaktamu, poliamidu i bieli tytanowej - stosowanych w różnych gałęziach przemysłu.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś