Wydział Rolnictwa i Biologii SGGW: startują studia Organic Agriculture and Food Production
Od 1 października 2018 r. Wydział Rolnictwa i Biologii SGGW w Warszawie uruchamia studia Ekologiczne rolnictwo i produkcja żywności prowadzone w języku angielskim.
Misją studiów jest przekazanie holistycznej i interdyscyplinarnej wiedzy z zakresu rolnictwa ekologicznego i produkcji żywności. Studia te będą prowadzone przez najlepszych specjalistów z różnych wydziałów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz z zagranicy.
Studia licencjackie Ekologiczne rolnictwo i produkcja żywności zostały opracowane zgodnie z oczekiwaniami potencjalnych pracodawców w zakresie produkcji żywności ekologicznej. Nacisk kładzie się na innowacyjne metody nauczania aktywizujące studentów i przygotowujące ich do przyszłej pracy. Studia będą dawały dobre możliwości rozwijania niezbędnych umiejętności i wiedzy w pożądanych specjalnościach.
Strip-till: to wcale nie takie trudne!
Absolwenci mogą znaleźć pracę w całym łańcuchu produkcji żywności ekologicznej, przetwórstwie, handlu, systemie kontroli i certyfikacji jak również w różnych firmach związanych z edukacją, rozpowszechnianiem i usługami doradczymi w zakresie rolnictwa ekologicznego.
Program podzielony jest na sześć semestrów. Składa się zarówno z wykładów, ćwiczeń laboratoryjnych oraz ćwiczeń praktycznych/warsztatów.
Szczegółowa lista przedmiotów:
Pierwszy rok: Wprowadzenie do rolnictwa ekologicznego, Ochrona środowiska, Chemia, Podstawy botaniki, Agrometeorologia, Globalna produkcja żywności, Informatyka, Język obcy, Zrównoważone systemy produkcji żywności, Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich, Agroekologia, Gleboznawstwo, Mikrobiologia gleb i roślin, Fizjologia i ekologiczne żywienie zwierząt, Podstawy biochemii i fizjologii roślin, Wyjazdy studyjne do gospodarstw ekologicznych, Prawo żywnościowe lub Prawo rolne, Podstawy żywienia człowieka.
Drugi rok: Uprawa gleby, Hodowla roślin i materiał siewny, System kontroli i certyfikacji produkcji ekologicznej, Zarządzanie ochroną roślin w rolnictwie ekologicznym, Odżywianie roślin w systemie ekologicznym, Technologie rolnicze dla rolnictwa ekologicznego, Mikrobiologia żywności, Surowce ekologiczne, Wyjazdy studyjne do gospodarstw ekologicznych, Ekologiczne gospodarowanie na użytkach zielonych, Ekologiczna uprawa roślin polowych, Ekologiczna uprawa warzyw i owoców, Chwasty i metody ich ograniczania w rolnictwie ekologicznym, Metodologia badań naukowych, Produkcja zwierzęca w rolnictwie ekologicznym, Zagrożenia bezpieczeństwa żywności.
Badania nad materią organiczną w glebie - mamy powody do dumy
Trzeci rok: Seminarium dyplomowe, Statystyka matematyczna, Organizacja gospodarstw ekologicznych lub Rynki i marketing żywności ekologicznej, Konwersja gospodarstwa na system ekologiczny, Przetwarzanie ekologicznych surowców roślinnych, Bezpieczeństwo i higiena żywności, Ekologiczne aspekty żywności i żywienia, Przetwarzanie ekologicznych surowców pochodzenia zwierzęcego, Międzynarodowe rynki rolne, Zioła w rolnictwie ekologicznym, Przedsiębiorczość w biznesie ekologicznym.
Wymagania:
Certyfikat szkoły średniej. Potwierdzona znajomość języka angielskiego.
Czas trwania: sześć semestrów; początek: 1 października.
Rekrutacja: http://www.sggw.pl/for-candidates/recruitment/1st-degree-studies
Kwalifikacja na podstawie wyników świadectwa szkoły średniej i zainteresowań zawodowych.
Potwierdzona znajomość języka angielskiego.
Liczba dostępnych miejsc: od 35 do 45.
Czesne: dla studentów - Polaków studia są bezpłatne, dla studentów obcokrajowców pierwszy cykl studiów rozpoczynający się w najbliższym roku akademickim - 2018/19 jest bezpłatny dzięki współfinansowaniu studiów z programu POWER - "Sukces z natury".
Z pługiem czy bez?
Główne tematy:
Wprowadzenie do rolnictwa ekologicznego, Ochrona środowiska, Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich, Agroekologia, Kontrola i system certyfikacji produkcji ekologicznej, Nauki o glebie, Mikrobiologia gleb i roślin, Fizjologia zwierząt i żywienie organiczne, Produkcja zwierzęca w rolnictwie ekologicznym, Odżywianie roślin w systemie ekologicznym, Ekologiczna produkcja warzyw i owoców, Ochrona roślin w rolnictwie ekologicznym, Technologie rolnicze dla rolnictwa ekologicznego, Konwersja gospodarstwa na system ekologiczny, Przetwórstwo ekologicznych surowców roślinnych, Przetwórstwo ekologicznych surowców zwierzęcych, Bezpieczeństwo i higiena żywności, Ekologiczne aspekty żywności i żywienia, Przedsiębiorczość w biznesie ekologicznym.
Studia licencjackie na kierunku Ekologiczne Rolnictwo i Produkcja Żywności (Organic Agriculture and Food Production) w SGGW zapewniają możliwość uzyskania wykształcenia w najbardziej obecnie pożądanych specjalnościach, jakimi są ekologiczna produkcja roślinna, jakość żywności i ochrona roślin. W zakresie studiów istnieje również możliwość zdobycia specjalistycznej wiedzy, umiejętności pracy zespołowej i rozwiązywania problemów.
Produkcja ekologiczna rozwija się na całym świecie bardzo dynamicznie. Jest to obecnie najszybciej rozwijająca się gałąź rolnictwa. Co roku zwiększa się powierzchnia upraw ekologicznych, przybywa ekologicznych producentów żywności, a tym samym wzrasta wartość rynku eko-produktów.
Rolnicy będą mogli bez ograniczeń sprzedawać ekologiczną żywność
Według najnowszych oficjalnych danych światowa powierzchnia upraw ekologicznych przekracza 60 mln hektarów, a producentów eko-żywności jest już prawie 3 miliony. Roczny wzrost wartości światowego rynku żywności ekologicznej przekracza 4 mld $. Obecnie wartość tego rynku to prawie 90 mld $. Produkcja ekologiczna stanowi ważną alternatywę dla produkcji żywności konwencjonalnej, stosującej wiele syntetycznych substancji w tym szkodliwe pestycydy.
Produkcję ekologiczną prowadzi się na wszystkich kontynentach, jednak największe obszary upraw ekologicznych znajdują w Oceanii, Europie, Ameryce Łacińskiej i w Azji. W Europie potentatami upraw ekologicznych są Hiszpania, Włochy i Francja. Fakty świadczące o dynamicznym wzroście sugerują, że rynek żywności ekologicznej jest bardzo obiecujący, a edukacja w tym kierunku to dobra inwestycja we własną przyszłość i karierę zawodową.
Rozwój rolnictwa ekologicznego jest również ważnym elementem długofalowej wspólnej polityki rolnej w Unii Europejskiej.
Studia licencjackie Ekologiczne Rolnictwo i Produkcja Żywności są przeznaczone dla przyszłych pracowników łańcucha produkcji ekologicznej. Absolwenci tego kierunku mogą znaleźć pracę w gospodarstwach ekologicznych, w przetwórstwie ekologicznej żywności, w handlu oraz w innych firmach pracujących w obsłudze produkcji ekologicznej.
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW) jest największą i najnowocześniejszą uczelnią rolniczą w Polsce. Studiuje na niej około 25 000 studentów. SGGW to tętniący życiem uniwersytet. Możliwe jest tu rozwijanie różnych talentów - w zakresie sportu, muzyki, tańca, naukowych pasji. Kampus jest nowoczesny i dobrze zorganizowany. Życie społeczne w SGGW jest również bardzo intensywne - to tu zdobywa się wielu przyjaciół na całe życie.
e-mail: oafp.wuls@gmail.com, oafp@sggw.pl
fb: https://www.facebook.com/oafp.wuls/
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś