Wprowadzanie innowacji na wsi to spore wyzwanie
"Małopolska: Innowacje na wsi - Czy? Jak? Jakie?" - to najważniejszy temat poruszany w Ludźmierzu podczas regionalnej konferencji zorganizowanej przez FRDL Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji.
W spotkaniu wzięli udział samorządowcy z terenów wiejskich, przedstawiciele biznesu, Lokalnych Grup Działania z Małopolski, naukowcy z Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz posłowie.
Dostęp do innowacyjnych środków ochrony roślin coraz trudniejszy
Nie jest tajemnicą, że na terenach wiejskich wprowadzanie innowacji przebiega znacznie wolniej niż w aglomeracjach - począwszy od dostępu do internetu, po dostęp do wiedzy, narzędzi i instytucji mogących wspierać procesy proinnowacyjne. Właśnie dlatego trzeba poszukiwać nowych rozwiązań i instrumentów adekwatnych do sytuacji panującej na małopolskiej wsi.
Prof. Monika Stanny, Dyrektor Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN wskazała, że obszary wiejskie w tym regionie kraju są bardzo zróżnicowane - charakteryzuje je wysoka prężność demograficzna, gęstość zaludnienia oraz duże rozdrobnienie agrarne. Są duże miejscowości o utrwalonym wielodochodowym modelu rodzin. Wiele młodych osób wyjeżdża jednak za pracą, więc trzeba postawić na rozwój działalności pozarolniczej i przedsiębiorczości, za czym idą właśnie innowacje.
- Zróżnicowanie Małopolski stawia nowe wyzwania - zauważył Janusz Sepioł, generalny projektant Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Małopolskiego. Wieś w różnych częściach regionu spełnia odmienne funkcje i właśnie w tym kontekście należy projektować rozwój i myśleć o inkubowaniu innowacji.
Ryszard Wilczyński z sejmowej podkomisji ds. polityki regionalnej oraz wiceprzewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Rozwój i Odnowa Wsi mówił natomiast, że przestrzeń wsi oraz jej nowa wizja, to kierunki dla zmian i tworzenia klimatu dla rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjnego działania.
Dr Rafał Solecki, dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości przekonywał, że wprowadzając na wsi innowacje nie można zapomnieć o wsparciu przedsiębiorców. Jego zdanie poparli zgodnie przedstawiciele małopolskich Lokalnych Grup Działania.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś