W piątek startuje XXVII Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych
Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich robi się tłoczno, bo do Poznania przyjeżdżają już pierwsze zwierzęta. Wszystko za sprawą zbliżającej się XXVII edycji Krajowej Wystawa Zwierząt Hodowlanych, która potrwa od 15 do 17 maja.
Na trzy dni Poznań zmieni się w hodowlaną mekkę, dzięki wystawcom, którzy zaprezentują bydło ras mlecznych, mięsnych, konie, trzodę chlewną, owce, kozy, drób, a także strusie, króliki, szynszyle, nutrie, pszczoły, ryby słodkowodne, osły, żółwie błotne, żubronie, zebu i kuce.
Podczas wystawcy zostaną również zaprezentowane najnowsze trendy i rozwiązania stosowane w hodowli zwierząt i produkcji rolnej. Najbardziej spektakularnym punktem programu będzie profesjonalna ocena zwierząt na trzech ringach.
Tytuły czempionów, wiceczempionów, a także złote medale zostaną przyznane najpiękniejszym okazom. Niezwykle bogatej ekspozycji zwierząt towarzyszyć będą rozwiązania z zakresu urządzeń do dojenia i wstępnej obróbki mleka, aparatury kontrolno-pomiarowej, urządzeń laboratoryjnych, sprzętu zootechnicznego, weterynaryjnego.
Wśród wystawców nie zabraknie przedstawicieli mających w swojej ofercie zwierzęcy materiał hodowlany, pasze i dodatki paszowe, maszyny i urządzenia do przygotowywania oraz zadawania pasz, a także technologie zadawania masy zielonej.
W czasie XXVII Krajowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych odbędą się liczne spotkania branżowe. Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy poruszy tematykę zachowania zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie, Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS przeprowadzi konsultacje w zakresie hodowli i produkcji świń.
Program wydarzeń wzbogacą także seminarium z okazji 40 lat oceny pszczół w Polsce, którego organizatorem jest Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt, VI Edycja Konkursu na Fermę i Hodowcę Bydła Mlecznego i Mięsnego Roku 2014, którą poprowadzi Wielkopolskie Wydawnictwo Rolnicze, obchody 20-lecia Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
Wystawie towarzyszyć będą konferencje skierowane do profesjonalistów: "Co oferuje producentom trzody chlewnej PROW na lata 2014-2020", "Innowacyjne rozwiązania w chowie i hodowli trzody chlewnej", "Fundusze na rozwój produkcji mleka i bydła opasowego z PROW 2014-2020 - wiele możliwości pozyskania dotacji", "Nowoczesne technologie utrzymania bydła".
Zwiedzający, którzy wezmą udział w wystawie będą mogli obejrzeć turniej "Precyzyjny Gospodarz". Liczne wydarzenia skierowane są też do dzieci. Interaktywne warsztaty i pokazy poprowadzi m.in. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Ogród Zoologiczny w Poznaniu i Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS.
Najmłodsi uczestnicy poznają zasady wyrobu masła, świec z naturalnego wosku pszczelego, tłuczenia i mielenia ziarna w stępach oraz na żarnach, wyrobu naczyń glinianych.
Na liście atrakcji znalazły się także warsztaty garncarskie, prezentacja wyrobów kwiatów papierowych oraz ozdób ze słomy, malowanie i wyklejanie zwierząt w przydomowych zagrodach, malowanie twarzy, quizy, zagadki, konkursy z nagrodami i odrestaurowany ciągnik - Lanz Bulldog 45, który zaprezentuje Klub "Traktor i Maszyna".
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Szczegółowy program można znaleźć tutaj.