Targi InEnerg we Wrocławiu odbędą się w kwietniu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
05-01-2017,10:15 Aktualizacja: 05-01-2017,10:29
A A A

Po raz kolejny jednym z głównych tematów targów InEnerg OZE + Efektywność Energetyczna będzie fotowoltaika. W dniach 11-12 kwietnia we Wrocławiu spotkają się kluczowe osobowości z branży w celu przedstawienia i omówienia najważniejszych kwestii dotyczących obecnej sytuacji oraz rozwoju fotowoltaiki w Polsce.

Od kilkunastu lat na całym świecie mamy do czynienia z niezwykle dynamicznym rozwojem technik solarnych. Wszystko wskazuje na to, że i Polska zaczyna rozumieć doniosłość i przyszłościowy charakter tego sektora energetyki.

fotosystemy fotowoltaiczne, fotowoltaika, energia słoneczna

Moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce szybko rośnie

Na koniec 2015 roku całkowita moc zainstalowanych w Polsce systemów fotowoltaicznych sięgnęła 120 MW, z czego już ok. 26 proc. stanowią mikroinstalacje. Duża konkurencja i rozwój technologii sprawiają, że ceny paneli spadły o 15 proc....
Dowodem na to jest aktualna moc elektrowni fotowoltaicznych, która wynosi ponad 150 MWp, natomiast 5 lat temu było to zaledwie 2 MWp.

Zdecydowanie rok 2017 zapowiada się jednym z lepszych dla polskiej fotowoltaiki. Wskazuje na to wiele przesłanek. Między innymi Ministerstwo Energii chce do 2020 roku zwielokrotnić moc elektrowni słonecznych w Polsce.

Dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Energii, Andrzej Kaźmierski  zasygnalizował, że do 2020 r. Ministerstwo Energii może zakupić energię z fotowoltaiki pochodzącej z systemów o mocy powyżej 1 GW, a nawet o granicy 2 GW.

Orlen, OZE, stacja paliw, energia, prąd, inwestycje, fotowoltaika

Orlen stawia na OZE. Moduły fotowoltaiczne na stacjach

PKN Orlen pilotażowo montuje moduły fotowoltaiczne na jedenastu wybranych stacjach paliw w Polsce. Spółka podkreśla, że energia elektryczna generowana ze światła słonecznego zasili część potrzeb własnych stacji generując zarówno efekt...
Kolejnym dobrym sygnałem jest spadek cen modułów fotowoltaicznych. Koszt modułów PV stanowi największy udział w całym koszcie inwestycji w farmy fotowoltaiczne, a jego obniżenie oznacza poprawienie rentowności projektów i łatwiejsze finansowanie. Do tego stanowczo wzrosła liczba prosumentów.

Według danych Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki, na chwilę obecną w Polsce mamy już 153 MW łącznej mocy zainstalowanej w fotowoltaice, domowych systemów jest ponad 11,2 tys. na łączną moc ponad 62 MW, z czego najwięcej zamontowano w I połowie 2016 r.

Warto jednak pamiętać, że kluczowym zagadnieniem dla rozwoju rynku fotowoltaicznego w Polsce i bezpiecznego inwestowania w fotowoltaikę jest jakość instalacji i komponentów systemów PV.  Konieczne jest przestrzeganie  procedur na każdym etapie procesu inwestycyjnego, a szczególnie procedur odbioru i konserwacja systemów fotowoltaicznych przyłączonych do sieci energetycznej.

PLK, PKP, prąd, energia elektryczna, instalacje fotowoltaiczne, Nowy Sącz

PKP stawia na energię ze słońca. Baterie zasilą stacje kolejowe

Ruszyły testy baterii słonecznych, które mogą zasilać stacje kolejowe. Trzy instalacje zamontowano w zeszłym roku na budynkach PLK w Nowym Sączu. Zarządca infrastruktury bada w ten sposób możliwości pozyskiwania energii ze...
Wychodząc naprzeciw tej potrzebie, REECO wraz z Polskim Towarzystwem Fotowoltaiki organizują po raz drugi warsztaty służące pogłębieniu i ugruntowaniu wiedzy oraz umiejętności w zakresie projektowania i instalowania systemów fotowoltaicznych, które odbędą się  11 kwietnia w ramach Targów Energii ze Źródeł Odnawialnych i Efektywności Energetycznej InEnerg we Wrocławiu.

Podczas warsztatów zostaną omówione poszczególne etapy realizacji procesu inwestycyjnego systemów fotowoltaicznych, tj. projektowanie, montaż, testy odbioru końcowego, przyłączanie do sieci dystrybucyjnej oraz monitorowanie pracy systemów PV oraz zostaną wskazane błędy popełniane najczęściej na poszczególnych etapach.

- Formuła warsztatów umożliwi przekazanie przez wykładowców wiedzy o najistotniejszych elementach w procesie inwestycyjnym oraz wymianie doświadczeń - mówi prezes Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki, dr Stanisław M. Pietruszko.

Poleć
Udostępnij