System żywienia prosiąt Ekoplon
System żywienia Ekoplon - Prosięta. To hasło przewodnie pierwszej konferencji zorganizowanej przez firmę Ekoplon, która odbyła się 23 listopada w Cedzynie w woj. świętokrzyskim. Tematem przewodnim było żywienie prosiąt przy maciorach, metody odchowu stosowane w Danii, ale także w Polsce oraz rola probiotyków w produkcji tych zwierząt.
- Mioty prosiąt są coraz liczniejsze. Jeszcze 10 lat temu lochy rodziły standardowo 10-11 sztuk. Dziś jest to średnio 15-16, a czasami nawet ponad 20 zwierząt. Wraz z liczebnością zmniejsza się masa urodzeniowa i pojawiają się nowe wyzwania związane z żywieniem prosiąt przy maciorze - mówił Philip van den Brink z firmy SwiNco z Holandii.
W żywieniu prosiąt przy mamkach najważniejsze są trzy elementy, strawność produktów używanych do produkcji prestarterów, nauka prosiąt jedzenia oraz trawienia paszy i w końcu stopniowe odsadzanie od maciory.
- Lochy DanBreed wymagają opieki. Jeśli nie macie czasu na to, żeby przy nich pracować, doglądać ich to lepiej nie kupujcie tej genetyki - mówił Krzysztof Binkowski, hodowca 200 macior z woj. wielkopolskiego. Wtórował mu Rafał Klepczyński z DanBreed International Polska. Obydwoje przedstawili kolejny temat tj. najlepsze duńskie praktyki odchowu prosiąt.
- Locha duńskiej genetyki urodzi wiele prosiąt, to możemy zagwarantować. Ale to, czy uda się je odchować zależy już od wielu czynników, na które wpływ mają sami hodowcy - mówił Klepczyński.
Hodowca Krzysztof Binkowski przyznał, że jest bardzo zadowolony z wyników produkcyjnych. Średnio od każdej maciory w stadzie odsadza ponad 30 prosiąt w roku. Wyniki te jednak nie przyszły same. Na porodówce na bieżąco wszystkie sztuki są pod obserwacją a rolnik wraz z pracownikiem tworzą mamki, aby maksymalnie wykorzystać ich potencjał.
- Prosięta wyjątkowo są dokarmiane preparatem mlekozastępczym w sytuacjach, kiedy przed odsadzeniem są zbyt małe. Ale robimy to bardzo rzadko. Zazwyczaj udaje nam się dzięki mamkom odkarmić je najtańszą paszą czyli mlekiem macior - mówił hodowca.
Prosięta rodzą się z niedojrzałym układem jelitowym - tłumaczył dr Jens Noesgaard Joergensen z firmy Chr. Hansen Holding A/S. Posiada ono wysoką przepuszczalność. Z jednej strony dzięki temu organizm może wchłaniać przeciwciała, z drugiej także patogenne bakterie. Stąd w tym czasie często pojawia się u nich biegunka.
- Probiotyki modulują mikroflorę jelit. Więcej pożytecznych bakterii kwasu mlekowego oznacza mniejszą ilość szkodliwych patogenów, zwłaszcza bakterii z grupy coli - tłumaczył dr Jens Noesgaard Joergensen.
Co powinien zawierać idealny program żywienia prosiąt? Zdaniem dra Roberta Burka z firmy Ekoplon musi on przygotować prosięta do maksymalnej produkcyjności na tuczu, zawierać produkty dla każdej grupy wagowej prosiąt, stymulować do wysokich przyrostów, uczyć pobierania i trawienia paszy stałej, a przede wszystkim musi być ekonomicznie uzasadniony.