System monitorowania SenseHub® pomoże w zrównoważonej produkcji wołowiny

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
15-06-2023,13:10 Aktualizacja: 15-06-2023,13:08
A A A
ABP Poland przedstawia inicjatywę na rzecz rozwoju zrównoważonej produkcji wołowiny w Polsce. Pomoże w tym system monitorowania, który przy pomocy sensorów umieszczonych w kolczykach i obrożach gromadzi i analizuje informacje o dobrostanie zwierząt.
 
Firma ABP Poland przy współpracy z MSD Animal Health podjęła inicjatywę mającą na celu rozwój zrównoważonej produkcji wołowiny w Polsce.
 
W ramach projektu uruchomiono pilotażowe gospodarstwo położone w Chełminku w woj. wielkopolskim, gdzie na początku 2023 r. wprowadzono rozwiązanie do analizy danych. Jego celem jest poprawa produktywności, rentowności i zrównoważonego rozwoju polskich gospodarstw zajmujących się hodowlą bydła. 
 
opas bydła, alkalizowane zboże, pasze objętościowe, produkcja wołowiny, rasa h-f, mieszańce, modernizacja budynków,

Od dwóch lat opasają bydło na sucho

Gospodarz na 1 kg przyrostu masy ciała opasów zużywa średnio 2,8 kg paszy. Sprzedaje on buhaje w wadze 620-650 kg w wieku nawet 15 miesięcy.   Dominik Pleśnierowicz z miejscowości Karolew w woj. łódzkim wraz z żoną Beatą zajmuje...
Firma zapowiada, że w ciągu najbliższych 2-3 lat 40-hektarowe gospodarstwo stanie się miejscem doświadczalnym dla innowacyjnych rozwiązań technologicznych. 
 
Gospodarstwo to specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego oraz opasie zwierząt, które po osiągnięciu odpowiedniej wagi trafiają do zakładu należącego do ABP w Pniewach. 
 
W fermie w Chełminku zostanie przetestowany system monitorowania SenseHub®, który przy pomocy sensorów umieszczonych w kolczykach i obrożach gromadzi informacje o dobrostanie zwierząt. Zebrane dane są następnie przesyłane do komputera lub urządzenia mobilnego. 
 
Technologia śledzi wzorce zachowań takie jak aktywność ruchową zwierząt, spożycie wody i paszy oraz przeżuwanie. Zebrane dane są dostępne w czasie rzeczywistym. W ciągu około 10 dni po założeniu czujników system uczy się normalnych zachowań bydła. 
 
Oprogramowanie jest w stanie zdefiniować wzorce dla każdego zwierzęcia, by wrazie potrzeby wysyłać powiadomienia w przypadku oznak niepokoju lub rui. System wykrywa również problemy zdrowotne i może oceniać reakcję na różne zabiegi weterynaryjne, a także śledzić problemy zdrowotne zwierząt w okresach wysokiego ryzyka i błyskawicznie na nie reagować. 
 
Zielone Mleko, produkcja serów dojrzewających o podwyższonej wartości odżywczej.

Mleko na ser o podwyższonej wartości odżywczej

Projekt Zielone Mleko zakłada żywienie pastwiskowe, a zimą stosowanie dawki bez udziału kiszonki z kukurydzy i pasz GMO. Uzyskany surowiec posiada wyższa zawartością witaminy E, betakarotenu oraz kwasu alfa-linolowego i jest przeznaczony do...
Sensory mogą pomóc w prowadzeniu profilaktyki u zwierząt, w tym opracowaniu protokołów szczepień oraz zarządzaniu siarą. Ma to na celu ograniczenie stosowania antybiotyków i poprawę wydajności zwierząt zarówno w produkcji mlecznej jak i mięsnej. 
 
Jak wynika z pierwszych raportów w monitorowanym stadzie udało się poprawić parametry rozrodu oraz wartość indeksu ogólnego stanu zdrowia.
 
Dotychczasowe wyniki uzyskane na farmach demonstracyjnych ABP w Irlandii i Wielkiej Brytanii dowodzą, że możliwe jest ulepszenie genetyki cieląt mieszańców bydła mlecznego z mięsnym, przy jednoczesnym pozytywnym wpływie na produkcję mleka oraz środowisko naturalne. 
 
Podczas realizacji projektu w Polsce firma zamierza opracować profilaktyczne protokoły zdrowotne, które zostaną udostępnione hodowcom współpracującym z ABP Poland w ramach programu wsparcia.
 

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)



 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich