Studenckie koła naukowe to prawdziwa kuźnia kadr dla uczelni
8 kwietnia w lubelskim Uniwersytecie Przyrodniczym odbyło się XVI Międzynarodowe Seminarium Studenckich Kół Naukowych "Środowisko - Zwierzę - Produkt" oraz VI Ogólnopolska Konferencja Doktorantów zorganizowane przez Wydział Biologii, Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki UP w Lublinie, Koło Naukowe Biologów i Hodowców Zwierząt, Koło Naukowe Ochrony Środowiska oraz Radę Samorządu Doktorantów UP.
- Studenckie koła naukowe to jest kuźnia kadr dla uczeni - podkreślał rektor UP w Lublinie prof. dr hab. Zygmunt Litwińczuk, otwierając seminarium. - Od tego, jak bardzo koła są aktywne i jak funkcjonują, w głównej mierze zależy jaką będziemy mieli kadrę naukową - dodał.
Badanie gleby w dwie minuty. Powstało rewolucyjne rozwiązanie
W wydarzeniu uczestniczyło 133 studentów i doktorantów, reprezentujących 8 wyższych uczelni: Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Studenci swoje prace przedstawili w trzech sesjach referatowych - Biologii i Nauk o Zwierzętach, Ochrony Środowiska i Biogospodarki (w tym BHP), Behawioru Zwierząt oraz w sesji posterowej. Prace doktorantów prezentowane były w dwóch sesjach referatowych - polskojęzycznej i anglojęzycznej doktorantów oraz w sesji posterowej.
Naukowcy badają wykorzystanie zimnej plazmy do walki z chorobami roślin
W każdej sesji prace oceniano oddzielnie i przyznano po 3 główne nagrody oraz wyróżnienia. Wyjątek stanowiła sesja posterowa doktorantów, gdzie wręczono tylko jedną nagrodę dla najlepszego postera. Nagrody dla prac w zakresie zootechnicznym ufundowało też Lubelskie Koło Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego.
- Cieszy fakt, że studenci chcą zajmować się tymi badaniami, chcą prezentować ich wyniki - podsumowała dziekan Wydziału Biologii, Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki UP w Lublinie prof. dr hab. Joanna Barłowska i dodała:. - Poziom prac był bardzo wysoki.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś