Rower z roku na rok staje się coraz bardziej wartą uwagi alternatywą dla innych środków transportu. Pozwala skutecznie ominąć korki, charakteryzuje się tanią eksploatacją, a użytkowanie go jest w pełni ekologiczne. Co więcej, spełnia również funkcję rekreacyjną, służąc jako urządzenie do pozamiejskich wędrówek czy treningu. Klasyczna idea podróżowania rowerem zyskuje jeszcze więcej, w wyniku użycia obecnej technologii, która umożliwia wykorzystanie silników elektrycznych. Dzięki nim jednoślad nie traci żadnych ze swoich standardowych właściwości, a użytkownik może w każdej chwili wspomóc się elektronicznym napędem.
W jaki sposób działa rower elektryczny?
Rower elektryczny, z technicznego punktu widzenia, różni się od swojego tradycyjnego odpowiednika właściwie tylko zamontowanym silnikiem wraz z baterią i kontrolerem. Użyta technologia pozwala na dużo wygodniejsze przemieszczanie się za pomocą jednośladu. Dzięki niej użytkownik nie musi używać dużych nakładów siły, by przemierzyć dany dystans. Za pomocą kontrolera można aktywnie dostosowywać poziom wspomagania, dzięki czemu możliwym jest efektywne zarządzanie zużyciem baterii i dopasowanie pracy silnika do swoich aktualnych preferencji.
Rodzaje rowerów elektrycznych
Rowery elektryczne, podobnie jak ich tradycyjne odpowiedniki można podzielić ze względu na sposób użytkowania. W ten sposób wyróżniamy:
-
modele miejskie — doskonale sprawdzą się podczas dynamicznej eksploatacji wśród wszechobecnych korków i na niewielkich połaciach przestrzeni. Dodatkowo zostały zaprojektowane z myślą o odpowiedniej ergonomii podczas częstego wsiadania i wysiadania,
-
rowery trekkingowe — idealne na podmiejskie bezdroża, wycieczki po szutrowych trasach czy aktywne wakacje. Stworzone tak, by nie męczyć nawet podczas bardzo długiej jazdy i zapewniać komfortowe warunki nawet na nierównych drogach,
-
jednoślady górskie — charakteryzujące się dużą mocą, rowery, które z pewnością poradzą sobie w najbardziej wymagających warunkach. Odpowiednio lekkie, wyposażone w wysokiej jakości hamulce i zapewniające świetną przyczepność opony, pozwolą bez trudu przemierzać górskie trasy.
Zasięg i eksploatacja
Zasięg rowerów elektrycznych zależy w głównej mierze od sposobu ich eksploatacji. W zależności od obciążenia, stylu jazdy i warunków środowiskowych oscyluje on od kilkudziesięciu kilometrów do wartości przekraczających nawet 100 kilometrów. Całkowicie wyładowany akumulator wymaga zaledwie kilku godzin ładowania, by móc ponownie korzystać z jego możliwości.
Przewaga nad tradycyjnymi rowerami
Rower elektryczny to bardzo ciekawa alternatywa dla tradycyjnych jednośladów. Oferuje możliwość przemierzania trasy bez konieczności użycia dużych nakładów siły, nie tracąc przy tym żadnych atrybutów charakterystycznych dla swoich manualnych odpowiedników. Dzięki rowerom elektrycznym możliwym jest szybki i ekologiczny dojazd do pracy, bez konieczności wysiłku fizycznego, który może negatywnie wpłynąć na utrzymanie nienagannej aparycji użytkownika w dalszej części jego dnia. Dodatkowo urządzenie pozwoli przemierzać bez trudu trasy, które wcześniej były niedostępne dla niewprawionych rowerzystów
Jak wybrać odpowiedni rower elektryczny?
Wybór odpowiedniego roweru elektrycznego powinien być kierowany przede wszystkim sposobem użytkowania sprzętu. Na dojazdy do pracy idealnie sprawdzą się modele miejskie, natomiast podczas wycieczek lepiej poradzą sobie jednoślady trekkingowe. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na pochodzenie urządzenia. Rowery sprawdzonych producentów mogą być nieco droższe, ale będą charakteryzować się wysoką jakością i niezawodnością w użytkowaniu. Podczas wyboru sprzętu nie warto przesadnie oszczędzać, dobrze dobrany model to inwestycja, którą z powodzeniem można cieszyć się przez wiele kolejnych lat.