16 marca Concordia Ubezpieczenia rozpocznie wiosenny sezon sprzedaży ubezpieczenia upraw rolnych. W tym roku pod hasłem "Rolniku, weź sprawy w swoje ręce".
16 marca Concordia Ubezpieczenia rozpocznie wiosenny sezon sprzedaży ubezpieczenia upraw rolnych. W tym roku pod hasłem "Rolniku, weź sprawy w swoje ręce".
Gospodarze tradycyjnie będą mogli ubezpieczyć uprawy przed szkodami spowodowanymi przez gradobicie, przymrozki wiosenne, deszcze nawalny lub huragan i skorzystać przy tym z dopłat budżetu państwa.
Już od 8 lat Concordia - zgodnie z umowami zawieranym co rok z ministerstwem rolnictwa - oferuje polisy z refundacją do 50 proc. składki. Ubezpieczenia dostępne są w pakietach: grad, deszcz nawalny, huragan (Pakiet Bonus L); grad, przymrozki wiosenne (Pakiet Baza L); grad, przymrozki wiosenne, deszcz nawalny, huragan (Pakiet Plus L) oraz ogień.
Sprzedaż ubezpieczeń w pakietach zawierających ryzyko przymrozków w Concordii ruszy 16 marca, a zakończenie wiosennego sezonu planowane jest na 30 czerwca. Ubezpieczenia upraw są obowiązkowe i każdy rolnik pobierający dopłaty bezpośrednie jest do tego zobowiązany.
- Najlepiej ubezpieczyć całą powierzchnię upraw. Nigdy nie wiadomo bowiem, co, kiedy i przez co zostanie zniszczone. Doświadczenia z ostatnich lat pokazują, że rolnicy najczęściej obawiają się gradobicia, które przez kilka minut może zniweczyć trud całorocznej pracy - wskazuje Andrzej Janc, dyrektor Biura Ubezpieczeń Rolnych Concordia Ubezpieczenia.
W sezonie wiosennym, Concordia oferuje dodatkowo rolnikom możliwość wykupienia na jednej polisie ubezpieczenia Ochrony Prawnej (OP) lub Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW).
OP przydaje się szczególnie w sytuacjach konfliktowych, np. gdy rolnik zostanie oszukany (przy zakupie materiału siewnego, środków ochrony roślin), albo kiedy zniszczone zostanie pole i nie wie, gdzie może dochodzić swoich praw.
NNW natomiast przydaje się natomiast w razie wypadków. A w samym 2014 r. - według danych KRUS - podczas pracach rolniczych doszło do blisko 22 tys. wypadków i wypłacono 15.649 jednorazowych odszkodowań z tytułu uszczerbku na zdrowiu lub śmierci.