Poliamid to przyszłość. Wielka inwestycja w tarnowskich Azotach
Grupa Azoty kosztem 320 mln zł uruchomiła nową Wytwórnię Poliamidów II w Zakładach Azotowych w Tarnowie. - Dla polskiego rządu rozwój gospodarczy jest priorytetem. Chcemy, żeby Polska rozwijała się coraz szybciej - powiedziała podczas uroczystości premier Beata Szydło.
Dodała, że otarcie nowej instalacji jest ważnym dniem dla Tarnowa i Małopolski.
- Dzisiaj mam satysfakcję, że mogę mówić również o tym ambitnym rozwoju gospodarczym tutaj, na ziemi tarnowskiej, w Małopolsce. Bo i dla Tarnowa i dla Małopolski jest to ważny i wielki dzień. Ale jest to wielki dzień dla polskiej gospodarki - powiedziała w poniedziałek Szydło.
Azoty Puławy zainwestują miliard złotych w produkcję nawozów
Jak mówiła, "chcemy, żeby Polska stawała się państwem, w którym jest produkcja, w którym rozwija się przemysł".
- Mówimy o repolonizacji polskiej gospodarki, mówimy o reindustrializacji. To wszystko dzieje się na naszych oczach. Chcemy, żeby młode pokolenie Polaków, miało szansę właśnie dzięki temu rozwojowi realizować swoje ambicje tutaj, u nas w Polsce. Żeby polskie rodziny mogły żyć spokojnie, bezpiecznie i żeby ich poziom życia był bardzo wysoko. To są cele, które sobie postawiliśmy na początku pracy rządu i konsekwentnie je realizujemy - powiedziała szefowa polskiego rządu.
Grupa Azoty podpisała umowę w sprawie przeładunku siarki na eksport
- Uruchomienie wytwórni to kolejny dowód, że w Grupie Azoty z żelazną konsekwencją realizujemy naszą strategię rozwoju - podkreślił prezes. Instalacja o mocy produkcyjnej 80 tysięcy ton poliamidu rocznie pozwoli osiągnąć spółce pozycję znaczącego producenta tego tworzywa w Europie.
Według przedstawicieli Azotów, poliamid jest obecnie jednym z najważniejszych tworzyw konstrukcyjnych używanych w wielu branżach, m.in. motoryzacji, przemyśle lotniczym, elektronicznym i elektrotechnicznym, a także odzieżowym czy medycynie.
W tarnowskich Azotach rusza nowoczesna inwestycja
Nowa wytwórnia powstała na terenach, które zostały włączone do krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jej uruchomienie przyniosło 55 nowych miejsc pracy.
Według wiceprezesa spółki Witolda Szczypińskiego, dzięki nowej instalacji Azoty będą przetwarzać kaprolaktam, półprodukt wyprodukowany w zakładach grupy w Puławach, Tarnowie i niemieckim Guben. Kaprolaktam stanowi bazę do produkcji tworzyw konstrukcyjnych.
Szczypiński ocenił, że inwestycja, która powinna osiągnąć pełne moce produkcyjne w ciągu około 3 lat będzie zaspokajać potrzeby na to tworzywo zarówno ze strony polskiego rynku, który dynamicznie rośnie, jak i rynków zagranicznych, w tym azjatyckiego i północnoamerykańskiego.
Ciech i Grupa Azoty wśród najlepszych firm chemicznych
Spośród kluczowych projektów została zrealizowana także instalacja granulacji nawozów sztucznych o budżecie sięgającym 141 mln zł. Grupa rozpoczęła też budowę centrum badawczo-rozwojowego, które ma zostać ukończone w przyszłym roku (budżet 74 mln zł).
Grupa Azoty to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW. Spółka powstała w wyniku konsolidacji zakładów azotowych z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś