Polacy ruszają na ratunek pszczołom. To może się udać!
Pestycydy, pasożyty, zanieczyszczenia, złodzieje i zwykli wandale - na pszczoły codziennie czyha wiele zagrożeń. Dwaj Polacy postanowili sprawić, że życie tych pożytecznych owadów może być łatwiejsze dzięki technologii ControlBee.
Kamil Goliszewski przed dwoma laty z sukcesem rozwijał startup z branży video w Kalifornii. Z kolei Adam Świątkowski pracował w Elblągu nad prototypem urządzenia, które zabezpieczy ule przed nasilającymi się kradzieżami. Obaj połączyli siły i teraz wspólnie tworzą zintegrowany system ochrony pszczół.
Złodzieje pszczół grasują pod Tarnowem. To już prawdziwa plaga
- Nawet tak tradycyjne rzemiosło jak pszczelarstwo może zyskać na wykorzystaniu zdobyczy techniki - przekonuje Kamil, który doświadczenia z Doliny Krzemowej, mekki nowych technologii przeniósł na polskie podwórko.
- Mamy doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu nowych rozwiązań. Jednak po głowie chodził nam projekt z misją - tłumaczy 29-letni startupowiec.
Dodaje że, wiele mówi się obecnie o masowym wymieraniu pszczół i coraz powszechniejszych kradzieżach owadów oraz uli.
Dlatego wraz z Adamem Świątkowskim opracowali nowatorski czujnik GPS oraz aplikację mobilną do ochrony pasiek. ControlBee to niewielkich rozmiarów urządzenie elektroniczne, które wyczuje, że ktoś "majstruje" przy ulu, zaalarmuje właściciela i pokaże aktualną pozycję skradzionych owadów.
Pszczołom należy się szczególna ochrona
W odróżnieniu od tanich i zwyczajnych lokalizatorów GPS, czujnik emituje sygnał radiowy tylko wtedy, kiedy jest to konieczne, jest więc bezpieczny dla owadów.
Już wcześniej innowacyjny pomysł został doceniony na świecie - jesienią 2015 roku prototyp zdobył złoty medal na prestiżowych targach APIMONDIA w Korei Południowej. Teraz ControlBee trafił do regularnej produkcji.
Czujnik GPS to jednak dopiero początek. Polacy pracują nad zintegrowanym systemem, który pozwoli m.in. monitorować płodność królowej roju i wykrywać groźne choroby, dziesiątkujące populację pszczół. Zamierzają wykorzystać do tego m.in. sztuczną inteligencję.
Twórcy ControlBee idą nawet o krok dalej, gdyż chcą zapewnić owadom opiekę od A do Z. Poza wsparciem technologicznym planują zająć się tak ważnymi dla pszczelarzy kwestiami, jak ubezpieczenia pasiek. Liczą, że uda się zainteresować firmy ubezpieczeniowe, które obejmą ochroną ule zabezpieczone przed kradzieżą i chorobami.
- Badania pokazują, że z roku na rok światowa populacja pszczół drastycznie spada. Mamy świadomość, że walczymy nie tylko o te pożyteczne owady - bez nich ziemia błyskawicznie zamieni się w pustynię, a to uderzy przecież w każdego z nas. W pewnym sensie chcemy zostać supermenami świata pszczół - żartuje na koniec Goliszewski.