14 czerwca Danko Hodowla Roślin i firma Bayer zaprosiły rolników na Dzień Pola do Lasek koło Warki (woj. mazowieckie). Goście mogli zobaczyć i porównać kilkadziesiąt odmian roślin uprawnych oraz zapoznać się z ich technologią ochrony.
Danko Hodowla Roślin tej wiosny stawia na nowości: pszenicę jarą Goplanę, jęczmień Avalon i Paustian, owies Romulus oraz pszenżyto Mamut. Odmiana pszenicy jarej Goplana (E/A) dała największy plon ziarna w latach 2016-2017. Jak podaje hodowca...
W Gospodarstwie Nasiennym w Laskach, należącym do firmy Danko prowadzona jest produkcja nasienna. Spółka prowadzi twórczą hodowlę żyta ozimego, pszenicy ozimej i jarej, pszenżyta ozimego i jarego, jęczmienia ozimego i jarego, owsa, grochów, bobiku, wyki, lucerny oraz traw - życicy trwałej i wielokwiatowej, a od niedawna także hodowlę soi.
Danko oferuje polskim i europejskim rolnikom 120 cennych odmian roślin uprawnych. - Rolnicy doceniają nasze produkty - podkreślał dr Adam Gleń z Danko. - Nie tylko ze względu na plon i jakość, ale także ze względu na ich dostosowanie do warunków klimatyczno-glebowych. Mowa między innymi o ph gleby, suszy czy nadmiarze wody. Co roku wprowadzamy od kilku do kilkunastu nowych odmian, które staramy się jak najszybciej przekazać do masowej produkcji rolniczej - dodał.
Rolnicy zwiedzali poletka doświadczalne i pola produkcyjne, oprowadzani przez dr Glenia. Towarzyszył im też Piotr Bober, reprezentujący firmę Bayer, który szeroko omawiał zastosowaną na polach technologię uprawy.
W Kopaszewie (woj. wielkopolskie) otwarto Centrum Biotechnologiczne DANLAB, którego właścicielem jest DANKO, firma należąca do grona strategicznych spółek o szczególnym znaczeniu dla polskiego rolnictwa, nadzorowana przez...
Na poletkach doświadczalnych zwiedzający mogli porównać killkadziesiąt odmian zbóż jarych i ozimych. Są to odmiany, które już od kilku czy kilkunastu lat funkcjonują na rynku, jak również nowe odmiany, które zostały zarejestrowane w zeszłym lub w tym roku. - Jest tu wszystko za wyjątkiem żyta, którego ze względu na izolację przestrzenną plantacji nasiennych nie mogliśmy pokazać - mówił dr Gleń. W gospodarstwie mamy tylko dankowskie żyto Diament, które znajduje się w rozmnożeniu.
Oprócz poletek wszyscy mogli zobaczyć także główne plantacje nasienne odmian elitarnych, w tym pszenicy Arkadii, żyta dankowskiego Diament, soi Viola, owsa Arden, grochu odmian Tarchalska oraz Tytus, a także jęczmienia Ella.
Do Lasek przyjechali rolnicy z różnych rejonów Polski , nie tylko z Mazowsza, Lubelszczyzny czy z woj. świętokrzyskiego, ale też z okolic Suwałk i z Małopolski, w których panują całkiem inne warunki uprawy, szczególnie przy nietypowej w tym roku pogodzie - w jednym miejscu jest za dużo wilgoci, w innym panuje susza.
Zwiedzający porównywali i wymieniali się uwagami dotyczącymi tego jak wyglądają uprawy na ich terenie, a jak w rejonie Warki. Opnie były różne, co słusznie podsumował dr Gleń mówiąc, że dopiero żniwa pokażą efekty.