O żywieniu bydła i uprawie buraków z Pfeifer & Langen
Pfeifer & Langen Polska zorganizowała spotkanie polowe dla producentów buraków oraz hodowców i producentów bydła.
Spotkanie polowe odbyło się 30 maja w gospodarstwie rolnym Marioli i Arkadiusza Wieczorek z miejscowości Nowe Piegłowo w gminie Szydłowo w woj. mazowieckim. Wzięło w nim udział około 500 uczestników.
Spotkanie polowe składało się z dwóch części. W pierwszej uczestnicy wysłuchali trzech wykładów.
Krowy z Deszczna nie trafią do uboju lecz do państwowego gospodarstwa
Prof. dr hab. Witold Grzebisz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu mówił w wpływie nawożenia buraków cukrowych na jakość surowca.
- Cukier jest gromadzony w komórkach. Jeśli mamy do czynienia z niedoborem potasu w glebie wówczas komórek jest mniej. Ponadto są one małe a co się tym wiąże zawartość cukru w burakach jest niska - mówił prof. dr hab. Witold Grzebisz
Prof. dr hab. Zenon Woźnica UP w Poznaniu mówił o skutecznej ochronie herbicydowej buraków cukrowych oraz możliwych skutkach wycofania części środków ochrony roślin.
- Podczas wschodu buraków wyznacznikiem odchwaszczania jest komosa. Jeśli w tym czasie będzie ona obecna i nic z tym nie zrobimy, później nie poradzimy sobie z jej zwalczaniem - mówił prof. dr hab. Zenon Woźnica.
Zwrócił on również uwagę na to, aby gleba przygotowana do siewu buraków cukrowych nie była zbrylona.
Burak potrzebuje boru
- Bryłki gleby stwarzają doskonałe warunki do rozwoju chwastów. Są dla nich ochroną - mówił prof. Woźnica.
Dr. inż. Zbigniew Lach z Ośrodka Hodowli Zarodowej w Osięcinach tłumaczył dlaczego Melasa Drink Tofi zwiększa wydajność mleczną krów.
- Hodowco, jeśli szukasz paszy smakowitej dla krowy, energii i białka, homogenności TMR-u oraz chcesz ograniczyć sortowanie na stole paszowy, Melasa Drink Tofi może ci w tym pomóc - mówił dr Lach.
Jest to jedna z dwóch lub trzech pasz, która zawiera mało białka ogólnego, ale umożliwia bakteriom żwacza produkcję dużej ilości białka mikrobiologicznego, najcenniejszego dla krów.
Hodowcy bydła i producenci buraków cukrowych po części konferencyjnej wzięli udział w części polowej.
Część polowa została podzielona na cztery bloki. Pierwszy z nich dotyczył ochrony herbicydowej. Organizatorzy prezentowali programy, terminy i warunki zabiegów, skuteczność ochrony i stosowanie adiuwantów.
Kolejne bloki dotyczyły prezentacji odmian buraków cukrowych, systemów uprawy oraz pielęgnacji międzyrzędowej.