„Rolnictwo 4.0. Start nowej ery” pod takim hasłem odbyła się 27-29 stycznia w Kamieniu Śląskim (woj. opolskie) doroczna konferencja zorganizowana przez firmę Agrocom Polska we współpracy z 365FarmNet oraz Claas Polska.
W wykładzie otwierającym konferencję Klaus-Herbert Rolf z Claas CVG zaznaczył, że rolnictwo zmaga się z coraz większymi wymaganiami związanymi chociażby z dążeniem do ekologizacji, a precyzyjne rolnictwo może stanowić odpowiedź na te rosnące wymagania.
365FarmNet wprowadza nowe rozwiązanie do swojego systemu zarządzania gospodarstwem. Jest nim moduł umożliwiający proste zarządzanie mapami, czyli tzw. danymi GEO. W gospodarstwie rolnym takie dane są zwykle generowane w dużych ilościach....
Stąd też na konferencji było wiele tematów związanych precyzyjnym, racjonalnym i dopasowanym do potrzeb nawożeniem azotowym oraz z precyzyjną ochroną roślin. Mówiono o możliwościach wpływu człowieka na fizyczne właściwości gleby, na aktywność życia biologicznego w glebie, a także o technologii uprawy roślin w świetle postępującej suszy glebowej.
Nie zabrakło wykładów na temat innowacyjnych rozwiązań technicznych dla rolnictwa dotyczących uprawy, a także monitoringu stanu upraw jak Claas Crop View oraz Climate FieldView firmy Bayer. Pierwszy z nich umożliwia także planowanie nawożenia azotowego na podstawie zdjęć satelitarnych. Przedstawiciele 365FarmNet zaprezentowali ponadto programy do zarządzania gospodarstwem rolnym, które ułatwiają m.in. prowadzenie dokumentacji (365Pocket, 365Start oraz 365Plus).
Nowością, która ma się pojawić latem tego roku jest platforma Data Connect, która umożliwi połączenie systemów telematycznych różnych producentów maszyn, tak by rolnik na jednym monitorze widział wszystkie pracujące w polu maszyny, bez względu na to kto jest ich producentem i żeby mógł zbierać informacje na temat ich pracy. Platforma powstała dzięki wspólnemu projektowi firmy Claas, John Deere oraz 365FarmNet.
Póki co wymiana informacji o maszynach ma obejmować: ich historyczną i obecną lokalizację, prędkość pojazdu, status maszyny/pracy oraz poziom paliwa i będzie możliwa dla kombajnów, sieczkarni oraz ciągników Claas i John Deere. Jednak według założeń, zakres funkcjonowania tej platformy ma w przyszłości ulec rozszerzeniu.
Bardziej szczegółowe informacje nt. prezentowanych rozwiązań podczas konferencji w Kamieniu Śląskim będziemy publikowali w dziale techniki rolniczej oraz uprawy naszego portalu, w kolejnych dniach.