Nagroda AgroBioTop przyznana
Na spotkaniu z dziennikarzami 5 grudnia w Warszawie, firma Bayer przedstawiła laureatkę, po raz pierwszy przyznawanej nagrody, AgroBioTop. Została nią dr hab. Beata Hasiów-Jaroszewska z Instytutu Ochrony Roślin-PIB w Poznaniu.
AgroBioTop to nowy program honorujący osiągnięcia naukowe z zakresu biotechnologii, otwierające nowe perspektywy rozwoju rolnictwa. Wszystkie nagrody funduje firma Bayer.
Bayer przejmuje Monsanto. Nie będzie nowych upraw GMO w Europie
Dr hab. Beata Hasiów-Jaroszewska otrzymała nagrodę AgroBioTop za opracowanie i wdrożenie do praktyki nowych metod diagnostycznych wykrywania i identyfikacji również w warunkach szklarnianych i polowych różnych gatunków wirusów roślin.
Opracowanie czułej, prostej i szybkiej metody wykrywania bardzo zróżnicowanych populacji wirusów, atakujących m.in. pomidory, ziemniaki, cukinie czy ogórki, pozwala na wczesne wykrywanie patogenów i podjęcie odpowiednich działań zapobiegawczych. Nowe techniki diagnostyczne zostały wdrożone w Klinice Chorób Roślin Instytutu Ochrony Roślin-PIB w Poznaniu.
Warto postawić na zrównoważone rolnictwo. To się opłaca
Matthew Frost, szef Bayer Crop Science w Polsce i państwach bałtyckich podkreślił, że innowacje odgrywają główną rolę: wspierają rolników w stawianiu czoła wyzwaniom, a znaczenie nauki jest tu kluczowe. Spółka Bayer koncentruje się na rolnictwie nowoczesnym i zrównoważonym.
Chce propagować te wartości nie tylko przez codzienne prace badawcze i rozwojowe oraz współpracę z rolnikami, lecz i współdziałanie ze środowiskiem naukowym. Innowacja jest podstawą opłacalnej, bezpiecznej i zrównoważonej produkcji żywności.
Dr Jerzy Próchnicki zaprezentował rozmach firmy w prowadzeniu badań naukowych.
Bayer CropScience – nowości na 2017 rok
Poza tym wykonano 67 doświadczeń hodowlane z odmianami rzepaku ozimego i jarego (ok. 29 tysięcy poletek). Dr Jerzy Próchnicki podkreślał, że innowacje pozwalają zoptymalizować i zrównoważyć produkcję rolniczą.
Zauważył, że rolnik podejmuje ok. 40 ważnych decyzji w sezonie, chce uprawiać najlepsze odmiany roślin i minimalizować skutki działania szkodników, chorób i chwastów. Chce również zrównoważyć potrzeby i wymogi społeczne, ekonomiczne i środowiskowe. Nauka i technologia umożliwiają podejmowanie optymalnych decyzji przez rolnika. Dr Jerzy Próchnicki w podsumowaniu stwierdził, że celem firmy jest kształtowanie przyszłości rolnictwa.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś