Kwas mlekowy od Orlen Południe

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
04-12-2017,11:25 Aktualizacja: 04-12-2017,12:04
A A A

​Nad innowacyjną metodą biotechnologicznego przekształcania biorafineryjnych produktów ubocznych oraz surowców pochodzenia roślinnego w kwas mlekowy niezbędny dla branży rolnej, spożywczej, medycznej i farmaceutycznej pracuje spółka Orlen Południe.

Projekt uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Efektem przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych będzie oparta o ich wyniki pierwsza w Polsce instalacja tego typu.

Środki na realizację projektu przyznane zostały spółce w ramach programu sektorowego INNOCHEM. Wartość dofinansowania wyniesie 2 379 480,27 zł, a budżet całego projektu szacowany jest na 4 996 157, 77 zł.
 

Kwas mlekowy w higienie doju

W ofercie firmy PCC Consumer Products Kosmet Sp. z o.o. pojawiły się produkty do higieny doju. Są to preparat pianotwórczy do higieny strzyków przed dojem Prefoamer oraz preparat do higieny strzyków po doju Postlakto Film....
Do bieżącej edycji programu wpłynęło 40 wniosków, z czego tylko 17  zostało ocenionych pozytywnie i zakwalifikowanych do dofinansowania. Wśród nich znalazły się aż 3 projekty realizowane przez spółki z Grupy Kapitałowej Orlen.
 
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu sektorowego INNOCHEM działa na rzecz poprawy pozycji konkurencyjnej na rynkach światowych polskiego sektora chemicznego poprzez wzmocnienie zdolności do generowania innowacyjnych rozwiązań we współpracy z sektorem nauki.
 
Dofinansowany projekt Orlen Południe pt. "Opracowanie biotechnologicznej konwersji surowców pochodzenia organicznego do kwasu mlekowego z wykorzystaniem mikroorganizmów" obejmuje badania przemysłowe i prace rozwojowe zakończone uzyskaniem gotowego produktu do komercyjnego wdrożenia.
 
Planowana jest jego jakościowa i użytkowa weryfikacja, za którą będzie odpowiedzialna zarówno spółka Orlen Południe, jak i wybrani, kluczowi odbiorcy. Przewidywany termin zakończenia projektu to listopad 2020.
 
orlen, orlen południe, nawozy sztuczne, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Orlen Południe z dofinansowaniem na projekt związany z nawozami

Orlen Południe, spółka z grupy PKN Orlen, otrzymała dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) na opracowanie i wdrożenie biodegradowalnych środków przeciwzbrylających do nawozów sztucznych opartych o surowce...
Zakładanym efektem realizacji projektu będzie wdrożenie pierwszej w Polsce instalacji działającej w oparciu o innowacyjną technologię wytwarzania kwasu mlekowego z wykorzystaniem odpadów przemysłu rolno-spożywczego i biorafineryjnego.
 
Opracowanie i w następstwie wdrożenie technologii pomoże pokryć rosnące zapotrzebowanie na kwas mlekowy z lokalnych źródeł odnawialnych. Dotychczas niedobory kwasu mlekowego produkowanego w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej, zmuszały odbiorców tego surowca do importu z Azji i Europy Zachodniej.

Kwas mlekowy jest niezbędnym surowcem dla branży rolnej, spożywczej,  farmaceutycznej i innych.  Substancja odgrywa kluczową rolę w produkcji najpopularniejszego, w pełni biodegradowalnego polimeru, polilaktydu (PLA), służącego miedzy innymi do produkcji biodegradowalnych opakowań.
 
PLA znajduje szereg zastosowań w przemyśle budowlanym, technice, optyce oraz przemyśle samochodowym. Z uwagi na swoje właściwości (m.in. przezroczystość) PLA jest stosowany również przy produkcji ogniw fotowoltaicznych, pozwalając na obniżenie kosztów produkcji takich wyrobów. Istotnymi branżami, w których wykorzystywane jest PLA są też medycyna i farmacja, gdzie stosuje się go do produkcji implantów, śrub jak również nici chirurgicznych.
 

 

Poleć
Udostępnij