Monitorowanie i zarządzanie stadem oraz ekonomia produkcji mleka. To tematy przewodnie siódmej edycji Szkoły Alty.
Dwa nowoczesne roboty udojowe Monobox Gea, automatyczne bramki selekcyjne, wygrodzenia bezsłupkowe, materace legowiskowe, mieszadła slalomowe, automatyczne oświetlenie LED, a także stacja meteorologiczna. To podstawowe wyposażenie obory,...
Alta Menager School odbyła się 14-15 marca w Ślesinie koło Konina. Tym razem głównym wykładowcą spotkania był dr Steve Eicker, światowej sławy konsultant i założyciel Valley Ag. Software (VAS).
Powadzi on szkolenia dotyczące podniesienia opłacalności produkcji mleka. Jest on także współtwórcą programu komputerowego przeznaczonego do zarządzania i analizy danych stada bydła mlecznego DairyComp 305 (DC305), którego Alta Polska jest wyłącznym dystrybutorem na kraj.
Spotkanie rozpoczął Jarosław Dmowski, manager Alta Polska Sp. z o.o. Przedstawił on również historię oraz osiągnięcia firmy. Zwrócił uwagę, że spółka co roku zwiększa swoje obroty. W 2017 r. sprzedała ona 16 mln słomek nasienia, a po połączeniu z firmą Genex sprzedaż w 2018 r. wzrosła do 28 mln porcji nasienia.
Przemysław Kępiński omówił oprogramowanie DairyComp 305. Zwrócił on uwagę, że program ma możliwość zintegrowania z elektroniczną księgą stada, automatycznego wysyłania danych o wykonanych zabiegach inseminacyjnych, importowania danych z próbnego udoju, dotyczących wag cieląt, a także wyników z laboratoriów, eksportu danych do systemów zewnętrznych, przenoszenia informacji z matki na potomstwo oraz automatycznej aktualizacji danych ze światowej listy buhajów.
Mastitis, stres cieplny oraz kryptosporydioza to tematy omówione w trakcie konferencji dla hodowców bydła mlecznego. Podczas spotkania zaprezentowano również sposób żywienia na mokro Compact Feeding. Hodowcy bydła...
W dalszej części spotkania dr Steve Eicker opowiedział o monitorowaniu i zarządzaniu stadem oraz ekonomii produkcji mleka.
Zdaniem eksperta prawidłowe zarządzanie fermą polega nie tylko na gromadzeniu danych, ale również na ich analizie. Na podstawie wyciągniętych wniosków, hodowca powinien wprowadzać odpowiednie zmiany. Pomaga w tym tworzenie standardowych protokołów operacyjnych (SPO).
- W pierwszej kolejności należy określić, co chcemy poprawić w stadzie, a następnie kiedy chcemy osiągnąć założony cel. Trzeba również ustalić w jaki sposób będziemy mierzyć efekty i zyski z poczynionych zmian - podkreślił Steve Eicker.
Po ich wprowadzeniu ważne jest monitorowanie stada. Pozwala to na szybkie wychwycenie ewentualnych błędów i ich naprawę.
Wdrażając zmiany należy założyć, że nie przyniosą one oczekiwanych efektów i przygotować program naprawczy. Jeżeli hodowca podejmie decyzję odwracalną jest ona obarczona niskim ryzykiem. Kłopot zaczyna się jeżeli jest to decyzja nieodwracalna, ponieważ jest ona obarczona dużym ryzykiem.
Ekspert omówił również temat dotyczący marginalnych kosztów żywienia krów. Zwrócił on uwagę, że wraz ze wzrostem wydajności krów koszt żywienia na wyprodukowany 1 kg mleka zmniejsza się.
Koszt żywienia krów na wyprodukowanie 1 kg mleka przy wydajności 10 kg na dzień wynosi około 0,28 euro, a u sztuk dających 40 kg spada on do 0,13 euro. Zakładając, że przychód z wyprodukowanego mleka w pierwszym przypadku wynosi 3,5 euro, a w drugim 14 euro hodowca uzyskuje przychód ponad koszty żywienia w wysokości odpowiednio 0,7 euro (produkcja 10 kg mleka) oraz 8,80 euro (produkcja 40 kg mleka).
Więcej na temat spotkania zorganizowanego przez firmę Alta Genetics Polska przeczytasz w 3 numerze Hoduj z Głową Bydło 3/2019 r.
ZAPRENUMERUJ.