IV Krajowe Dni Pola w Sielinku już za nami
Tysiące odwiedzających z całej Polski, setki poletek demonstracyjnych i zwierząt, degustacje wielkopolskich smakołyków, występy regionalnych zespołów muzycznych oraz nowoczesny i zabytkowy sprzęt rolniczy – to wszystko czekało na odwiedzających podczas Krajowych Dni Pola, które 3-5 czerwca odbyły się w Sielinku, koło Opalenicy. Organizatorem wydarzenia był Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.
– Krajowe Dni Pola to dla nas ogromny zaszczyt, ale także bardzo duże wyzwanie. Chcieliśmy podczas tego wydarzenia zaprezentować wszystko, co najlepsze w Wielkopolsce. Połączenie sił wszystkich partnerów sprawiła, że IV Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 przejdą, moim zdaniem, do historii jako wyjątkowe wydarzenie – mówił Jacek Sommerfeld, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.
I dodawał: – Miałem to szczęście, że w pracach nad organizacją IV Krajowych Dni Pola mogłem pracować ze zgranym i profesjonalnym zespołem. Dziękuję wszystkim pracownikom Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu za ich zaangażowanie, oddane serce, poświęcony czas oraz kreatywność i energię, która nie słabła w trudnych momentach. Dziękuję także partnerom i sponsorom, bez których Krajowe Dni Pola nie mogłyby się odbyć na takim poziomie.
Krajowe Dni Pola to bardzo ważne wydarzenie dla rolników
– Nie będzie silnej polskiej gospodarki bez silnego polskiego rolnictwa. Serdecznie gratuluję organizatorom tej imprezy. To bardzo ważne wydarzenie dla rolników i instytucji rolniczych – mówił Robert Telus, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który jest patronem honorowym Krajowych Dni Pola.
I dodawał: – Rolą doradztwa rolniczego jest rozwój rolnictwa oraz krzewienie wiedzy na wsi. Rolnictwo się zmieniło, dzięki tym, którzy pomagają rolnictwo we wdrażaniu wiedzy technologicznej. Polskie rolnictwo jest w tej chwili w trudnej sytuacji. Teraz musimy wspierać polskim rolników i rząd Prawa i Sprawiedliwości robi to bardzo mocno. Ponad 10 miliardów złotych jest przeznaczonych z budżetu państwowego dla polskich rolników.
Natomiast Janusz Wojciechowski, komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa, przemawiał: – Święto pola jest bardzo ważnym wydarzeniem, gdyż to właśnie z pola pochodzą wszystkie produkty spożywcze. Cieszę się, że możemy się spotkać na takim wydarzeniu.
Na wydarzeniu obecny był również Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński, który jest patronem honorowym Krajowych Dni Pola. – Sielinko jest jednym z centrów wydarzeń o rolniczym charakterze w Wielkopolsce. Polskie rolnictwo w wyjątkowy sposób łączy tradycję z nowatorskimi rozwiązaniami, wiedzą naukową i doświadczeniami praktyków. Siłą Dni Pola jest możliwość zebrania w jednym miejscu różnorodnych perspektyw.
Na Krajowe Dni Pola przyjechał również wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak: – Gdzie można lepiej mówić o polu oraz rolnictwa, jak nie w Wielkopolsce. To tutaj jest bardzo wysoka kultura rolna oraz wielowiekowa tradycja. Wielkopolska to region o tradycyjnie silnym rolnictwie i nowoczesnym przemyśle przetwórczym. To tu produkujemy na skalę masową dobrą żywność.
Innowacyjne rolnictwo w Wielkopolsce
Krajowe Dni Pola to święto polskiego rolnictwa, które co roku przyciąga tłumy osób zainteresowanych rolnictwem, ale również mieszkańców miast i wsi. Najważniejszym miejscem wydarzenia były poletka demonstracyjne, których w tym roku przygotowano ponad 800. Przez cały dzień na polach odbywały się różnorodne pokazy i wykłady.
Tegoroczne Krajowe Dni Pola odbywają się pod hasłem „Rolnictwo Innowacyjne”. W specjalnej Strefie Innowacji można dowiedzieć się o nowoczesnych rozwiązaniach w polskim rolnictwie. Tam też odbyło się otwarcie Centrum Testowania Sztucznej Inteligencji.
Ponadto odwiedzający mogli wysłuchać regionalnych zespołów muzycznych, spróbować lokalnych potraw, zapoznać się z ofertą wszystkich wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego w Polsce, obejrzeć pokazy zwierząt czy zapoznać się z ofertą energii dla rolnictwa.
Źródło: WODR w Poznaniu, www.dnipola2023.pl