Grupa Azoty znalazła się w prestiżowym indeksie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
06-03-2015,9:50 Aktualizacja: 06-03-2015,9:56
A A A

4 marca Grupa Azoty została zakwalifikowana do prestiżowego indeksu FTSE Emerging Markets. To efekt półrocznego przeglądu indeksów FTSE. Walory Grupy będą notowane w tym indeksie od 23 marca 2015.

– Włączenie walorów Grupy Azoty do indeksu FTSE Emerging Markets jest potwierdzeniem konsekwentnej realizacji strategii w obszarze ekspansji międzynarodowej. To awans osiągnięty dzięki naszym dokonaniom na rynkach nawozowo-chemicznych i wyraz globalnych ambicji Grupy – mówi Paweł Jarczewski, prezes zarządu Grupy Azoty.

FTSE Emerging Index jest częścią FTSE Global Equity Index Series (GEIS), który zrzesza duże i średniej kapitalizacji spółki z zaawansowanych i wschodzących rynków. Indeks FTSE Emerging daje inwestorom kompleksową pomoc w pomiarze wydajności najbardziej płynnych spółek na rynkach wschodzących, dysponuje 911 firmami z całego świata, w tym 30 z Europy Środkowo-Wschodniej.

Łączna kapitalizacja rynkowa netto indeksu wynosi około 3400 mld dolarów. Indeksy FTSE notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Londynie.

– Włączenie spółki do międzynarodowych indeksów FTSE jednoznacznie pozytywnie wpływa na notowania, obroty i rozpoznawalność spółki za granicą. Szacujemy, że około 80 mld dolarów aktywów w funduszach ETF jest powiązane z indeksami FTSE, do których wejdzie Grupa Azoty. Zmiany będą miały miejsce po sesji w dniu 20 marca 2015 i oczekujemy ok. 70 mln zł popytu na akcje spółki tego dnia na zamknięciu. Wejście spółki do indeksów FTSE było przez nas oczekiwane, co mogło się przyczynić do wzrostu kursu akcji w ostatnich tygodniach – komentuje Maciej Marcinowski, analityk Domu Maklerskiego Trigon.

Przyjęta strategia Grupy Azoty zakłada dalsze zwiększanie skali działania i wartości w oparciu trzy filary: rozwój organiczny, fuzje i przejęcia oraz realizację programu doskonałości operacyjnej. W ciągu najbliższych pięciu lat Grupa Azoty na realizację 68 zadań inwestycyjnych we wszystkich obszarach działalności przeznaczy 7 mld zł.

Realizacja programu inwestycyjnego doprowadzi firmę do wejścia w nowe obszary aktywności, poszerzenia portfolio produktów we wszystkich segmentach biznesu, wzrostu zdolności produkcyjnych, poprawy efektywności, jak również wzmocnienia bazy dystrybucyjnej.

Grupa Azoty planuje również aktywność na rynku M&A. W wyniku przeprowadzonych analiz wytypowane zostały podmioty, których przejęciem spółka jest zainteresowana. Działania te zdecydowanie zwiększą wartość Grupy Azoty i pozwolą osiągnąć zakładane w strategii wskaźniki finansowe.

Poleć
Udostępnij