CBS oraz MS Corundum, to systemy umożliwiające prewencyjne wykrywanie kulawizn u bydła. Podczas targów EuroTier zdobyły one srebrne medale za innowacje.
Elektroniczny system pomiaru mleka Nedap Smart Flow oraz system sterowania dojarnią karuzelową Dairymaster Mission Control. To produkty, które podczas targów EuroTier zdobyły srebrne medale za innowacyjność. Nedap Smart Flow...
System CBS opracowały dwie niemieckie firmy dsp-Agrosoft GmbH oraz Data Service Paretz GmbH. Jest to automatyczny system wykrywania kulawizn u bydła, który opiera się na analizie obrazu 3D.
Służy on do obiektywnej i bezdotykowej analizy ruchu krów mlecznych, a tym samym ogranicza stres zwierząt związany np. z przeganianiem ich przez poskrom.
Urządzenie określa sposób poruszania się krów i na podstawie tego szybko diagnozuje kulawizny. Ocena stanu zwierząt oraz ich ruchu są rejestrowane po każdym doju. Hodowca uzyskuje na bieżąco informacje o odchyleniach tych parametrów u poszczególnych sztuk, co umożliwia mu szybką interwencję.
MS Corundum niemieckiej firmy Schippers, to system do prewencyjnego monitorowania i równoczesnej analizy modelu racic.
Krowy po wyjściu z hali udojowej docierają do identyfikacyjnej bramki selekcyjnej, a następnie są kierowane do urządzenia MS Hoof Scan. Znajduje się tam brodzik z wodą, przez który po kolei przechodzą zwierzęta.
Tam odbywa się ich ważenie. Jednocześnie ich racice są badane od dołu przy pomocy ultradźwięków. Po kolejnej wizycie w dojarni podejrzane sztuki są kierowane przez dodatkową bramkę selekcyjną do pomieszczenia, w którym mogą zostać poddane zabiegom pielęgnacyjnym, czy leczniczym w poskromie.
Osoba wykonująca korekcję ma dostęp do danych, a także zdjęć wykonanych przez skaner. System umożliwia wykrycie wczesnych zmian w racicach. W praktyce daje to szereg korzyści wpływających na poprawę dobrostanu zwierząt oraz zmniejszanie kosztów i czasu ich leczenia.