Dzień Pola Innvigo w Bezku
29 czerwca w Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Bezku (gmina Siedliszcze, powiat chełmski) odbył się Dzień Pola. Była to ostatnia impreza z wiosenno-letniego cyklu spotkań polowych organizowanych przez Innvigo.
Na zaproszenie firmy Innvigo przyjechali rolnicy z południowej części Lubelszczyzny, głównie z powiatu chełmskiego, którzy gospodarują na podobnych glebach jak w Bezku.
Dni Pola Innvigo w Sobiejuchach 2018
- Są bardzo wrażliwe na warunki fizyczne, szczególnie uwilgotnienie. Gdy warunki są bardzo niekorzystne, tzn. jest wilgotno albo zbyt sucho, odbywa się to kosztem plonów. W tej chwili uprawy są w średniej kondycji - przyznał kierownik.
Zboża ozime i rzepak ozimy stosunkowo najmniej ucierpiały, bo korzystały z zasobów wilgoci zimowej i drastyczna susza wiosenna, która dała o sobie znać w tym roku najmniej się odbiła na ich wegetacji. - Rzepak generalnie nie wyrósł, ma mniej rozgałęzień. Zboża są słabo rozkrzewione. Należy się spodziewać, że zniżka plonu będzie w granicach 20-30 proc. - prognozował Andrzej Szczepański.
- Buraki mają przed sobą jeszcze długi okres wegetacji i na razie trudno określić, jaki będzie plon. Udało nam się posiać buraki w takim okresie, że mieliśmy zadowalające wschody, stan jest więc w miarę dobry. Ta susza najbardziej odbiła się na zbożach jarych, gdzie były duże problemy ze wschodami. Regres w plonie będzie w granicach 40-50 proc. - mówił kierownik SDOO w Bezku.
Dni Pola z udziałem firmy Innvigo
Marta Spytek omówiła odmiany zbóż i rzepaku, oferowane przez hodowle Saaten Union, Rapool i DSV.
Następnie wszyscy udali się na pola SDOO, gdzie zobaczyli wiele odmian zbóż - pszenicy, pszenżyta i jęczmienia, rzepaku, buraka cukrowego, roślin bobowatych drobnonasiennych - koniczyny, lucerny oraz roślin bobowatych grubonasiennych - grochu, bobiku i soi.
- Na polach zwiedzaliśmy doświadczenia z poszczególnymi gatunkami - podkreślił Andrzej Szczepański. - Rolnicy mieli możliwość zapoznać się z nowościami odmianowymi, szczególnie z listy odmian zalecanych. Mogli też zobaczyć, jak prezentują się odmiany, gdzie zastosowano technologie ochrony roślin firmy Innvigo.
Kolejne rejestracje Innvigo w 2018 roku
Już wiadomo, że następny cykl w okresie września-października będzie poświęcony kukurydzy.
- Będziemy starali się kontynuować dotychczasową koncepcję spotkań, tj. wykład plus demonstracja na polach. Oprócz oferty produktowej będziemy też poruszać zagadnienia problemowe, z jakimi spotykają się rolnicy - przyznał Borychowski.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś