Chcą promować rolnictwo zrównoważone
Federacja Związków Pracodawców - Dzierżawców i Właścicieli Rolnych rozpoczyna współpracę z Polskim Stowarzyszeniem Rolnictwa Zrównoważonego "ASAP". Celem podpisanego porozumienia o współpracy jest wspólne przybliżanie polskim rolnikom zrównoważonych praktyk rolniczych oraz ich korzyści.
- Termin "rolnictwo zrównoważone" od kilku lat przewija się już w środowisku rolniczym, ale jeszcze nie do końca jest znany polskim rolnikom. Dlatego też, chcemy promować ten model rolnictwa, aby stawał się on bardziej zrozumiały i w rezultacie popularniejszy - mówi Mariusz Olejnik, p.o. prezesa Federacji Związków Pracodawców - Dzierżawców i Właścicieli Rolnych.
Rolnictwo zrównoważone ważne dla plantatorów buraka cukrowego
- Wierzę, że prowadzenie produkcji rolniczej w sposób zrównoważony, czyli połączenie ochrony środowiska, społecznej odpowiedzialności i opłacalności, pozwoli nam również zwiększyć akceptację społeczną dla rolnictwa - dodaje Olejnik.
Rolnictwo zrównoważone to wszelkie działania ograniczające wpływ rolnictwa na środowisko, umożliwiające bardziej efektywne i przyjazne dla środowiska wykorzystanie zasobów, np. gleby, ziemi, wody, maszyn, środków ochrony roślin, nasion, nawozów czy energii, przy zachowaniu opłacalności produkcji rolniczej i akceptacji społecznej.
- Bardzo cieszy nas nawiązanie współpracy z Federacją. To kolejny dowód na to, że polscy rolnicy chcą się rozwijać w kierunku rolnictwa zrównoważonego. Wspólnymi siłami możemy upowszechnić rolnictwo zrównoważone w Polsce i pokazać, że stanowi ono szansę na wzrost konkurencyjności polskiego rolnictwa - tłumaczy Adam Kopyść, członek zarządu "ASAP".
Prezydent: nowoczesne rolnictwo jest realizowane w sposób zrównoważony
Federacja Związków Pracodawców - Dzierżawców i Właścicieli Rolnych jest wiodącą organizacją w sektorze rolno-spożywczym działającą od 27 lat. Reprezentuje ponad 1000 gospodarstw rolnych i przedsiębiorstw z sektora agrobiznesu. Federacja wspiera swoich członków na terenie całego kraju.
Obecnie w skład Federacji wchodzi 12 związków regionalnych oraz Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG. Współpracuje także z innymi organizacjami rolniczymi, w tym z branżowymi. Ponadto jest członkiem europejskiej organizacji pracodawców GEOPA-COPA.
Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego "ASAP" jest niekomercyjną inicjatywą grupy firm i osób reprezentujących różne branże łańcucha żywnościowego. Stowarzyszenie podejmuje działania edukacyjne na rzecz promocji rolnictwa zrównoważonego w Polsce.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś