Burak cukrowy w roli głównej
Chemirol zaprosił swoich najlepszych klientów na szkolenie do Łaszczówki (pow. tomaszowski, woj. lubelskie).
- Spotkanie zorganizowaliśmy, aby omówić technologię biostymulacji, ochrony i nawożenia upraw dla południowej Lubelszczyzny. Szczególną uwagę skupiliśmy na problemach, z którymi borykali się nasi klienci w ubiegłym roku oraz na przedstawieniu nowości w ofercie na 2023 rok - mówiła Joanna Portka, doradca klienta firmy.
Dni Pola z Chemirolem
Dr hab. Arkadiusz Artyszak wygłosił wykład "Technologia produkcji buraka cukrowego". Szeroko przedstawił przygotowanie pożniwne stanowiska pod buraki. Podkreślił, że głęboszowanie należy wykonywać tylko tam, gdzie jest niezbędne. W innym przypadku przynosi to niepotrzebne koszty. Omawiając nawożenie podkreślił, że burak nie lubi azotu, natomiast lubi potas, wapń i bor. Przypomniał jak ważne są badania odczynu i zasobności gleby, dzięki którym przy niewielkich nakładach można wiele zaoszczędzić. Dużą część wykładu poświęcił też krzemowi, który zwiększa plon cukru w burakach.
Kamil Dzirba z Innvigo zaproponował programy nawożenia i ochrony produktami firmy. Kamila Pielas z BASF przedstawiła produkty do ochrony plantacji - przede wszystkim nowości. Marta Spytek zaprezentowała ofertę nasion hodowli Saaten Union, Rapool i DSV. Wiele uwagi poświęciła mieszankom poplonowym. Cezary Przytuła omówił ofertę nawozów K+S, które dzięki optymalnym proporcjom potasu, magnesu i siarki, pomagają zwalczać niedobory składników pokarmowych i doskonale wspierają rośliny w walce z niekorzystnymi warunkami.
Nowości w ofercie firmy Chemirol zaprezentowali Anna Belina i Jan Kuna. - Spotkanie było okazją do przedstawienia zaleceń i nowych produktów oraz wymiany doświadczeń z rolnikami. Dowiedzieliśmy się, jak sprawdziły się produkty, które miały premierę w roku 2022 - BlueN i BactoFos. W bieżącym planujemy rozszerzyć areał związany z aplikacją tych produktów. Widzimy potrzebę poszukiwania rozwiązań alternatywnych, które będą gwarantować oszczędności i lepsze gospodarowanie składnikami pokarmowymi oraz resztkami pożniwnymi - podkreślił Jan Kuna, Product Manager.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś