Bayer prezentuje wynik finansowy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Daniel Alankiewicz, (bea) | redakcja@agropolska.pl
25-02-2016,13:20 Aktualizacja: 25-02-2016,13:44
A A A

24 lutego 2016 r. na posiedzeniu Rady Nadzorczej Bayer AG zatwierdzona została kapitalizacja dywidendy za jedną akcję koncernu na poziomie 2,50 euro/akcja (2014: 2,25 euro). - Rok 2015 był dla Koncernu Bayer bardzo owocny. Chcielibyśmy, aby nasi akcjonariusze wzięli udział w tym sukcesie - stwierdził prezes Bayer dr Marijn Dekkers. Z 826,947,808 akcji uprawnionych do dywidendy, całkowita wypłata wyniesie 2 067 mln euro (w 2014: 1 861 mln euro), co stanowi wzrost o 11,1 proc.

Bayer od kilku lat prowadzi prace nad modyfikacją genomów roślinnych, mające na celu podniesienie odporności roślin na choroby. Wśród innowacyjnych działań jest też digitalizacja i zautomatyzowane zarządzanie gospodarstwem.

Na rynku pojawia się więc potężny gracz w zakresie rolnictwa precyzyjnego. Jak mówi Dekkers, precyzyjne rolnictwo jest możliwe już dzisiaj. Wysiew, nawożenie i ochrona roślin są skuteczne wówczas, gdy zagadnienia są właściwie określone i rozpoznane. Powołana do tego celu nowa organizacja Bayer Digital Farming zaoferuje nowe rozwiązania technologiczne.

- Europa musi być bardziej innowacyjna. Dostrzegam tu trzy aspekty. Pierwszy z nich to aspekt technologiczny, drugi polityczny, a trzeci przemysłowy - stwierdził Marijn Deekers. - Wiem dobrze, że oczekuje się od nas - zarządu - odpowiedniego wyniku finansowego, ale musi on być osiągnięty z zachowaniem takich czynników, jak właśnie innowacyjność.

Dlatego nasze portfolio jest silnie zdywersyfikowane i obejmuje wiele aspektów egzystencjalnych. W chwili obecnej koncentrując się na zagadnieniach molekularnych, chcemy stworzyć innowacyjne produkty dla ludzi, roślin i zwierząt. Z tego powodu przyciągamy i umożliwiamy rozwój wielu utalentowanym naukowcom, aby poprzez wyniki ich pracy podnosić jakość życia - dodał.

Sprzedaż na rynku agro wzrosła w 2015 roku o 9,2% do 10.367 mln euro (2014: 9.494 mln euro). Największy zysk firma osiągnęła na rynku europejskim (8,2%), notując wzrost sprzedaży o 1,3%. W rejonie Azji sprzedaż spadła o 1,6%. W Ameryce Północnej, Ameryce Łacińskiej, Afryce i na Bliskim Wschodzie, sprzedaż była na poziomie ubiegłego roku.

Satysfakcjonujące zyski przyniosła sprzedaż fungicydów (wzrost o 9,5%) i herbicydów (wzrost o 5,4%). Znaczny spadek odnotowano w segmencie insektycydów (-14,0%), którego głównym powodem było obniżenie presji szkodników w Brazylii. Sprzedaż zapraw spadła o 10,6%, natomiast sprzedaż nasion wzrosła o 8,8% (główny wzrost dotyczy nasion soi i rzepaku).

Plany sprzedaży na rok 2016 sięgają kwoty 47 mld euro dla wszystkich dywizji technologicznych.

- Rynek Crop Science postrzegamy jako jeden z najważniejszych, a w dalekiej perspektywie jako ten, który będzie się najintensywniej rozwijał. Spójrzmy chociaż na wzrost populacji, dodajmy do tego zmiany klimatyczne. Wszystko to sprawia, że rynek Crop Science i Animal Health będą kluczowymi - powiedział Werner Baumann, członek zarządu Bayer. - Odzwierciedla to nasza strategia, przyjęta już kilka lat temu. Pozycję Grupy Bayer AG rozpatrujemy w kontekście bycia liderem technologii.

W lutym ogłoszono przejęcie firmy Syngenta przez chiński koncern ChemChina. Na pytanie uczestników konferencji, jak zakup przez ChemChina wpłynie na rynek i nastroje graczy rynkowych, odpowiedział Marijn Dekkers. - Trudno komentować poczynania konkurencji, a tym bardziej politykę rządu Chin. Jednak Chiny to wielki rynek, który potrzebuje technologii. Nasza polityka oparta jest o kilka idei: lepszą ochronę, skuteczniejszy wysiew, modyfikacje genetyczne i lepsze zarządzanie produkcją roślinną. Te zagadnienia nasuwają ogromną ilość pytań, tak więc uważam, że rola liderów rynku będzie niepodważona - stwierdził.

Wśród innowacyjnych technologii, które wprodził do swoich badań Bayer, szczególne miejsce zajmuje inżynieria molekularna. - Inżynieria molekularna jest kluczowym elementem, niezbędnym dla lepszego zrozumienia procesów zachodzących w komórkach ludzi, zwierząt i roślin. By zrozumieć mechanizmy chorób, należy gruntownie przyjrzeć się zagadnieniu, właśnie na poziomie molekularnym. Do zrozumienia danych osiąganych w wyniku prowadzonych badań potrzebne jest już zastosowanie metod analitycznych. Dużą rolę spełniają tutaj technologie informatyczne. W tym celu kładziemy na nie bardzo silny nacisk - wyjaśnił Kemal Malik, członek zarządu Bayer AG.

- Jeśli cofniemy się pamięcią o kilka lat, zauważymy, że rolnik potrzebował przede wszystkim "gwarancji plonu" w związku ze stosowanymi technologiami. Wielu ludzi postrzega rolnictwo jako bardzo przestarzałą dziedzinę. Tak nie jest, my to wiemy. Aby właściwie wykorzystać zdjęcia satelitarne, zdjęcia z dronów, wielkie ilości danych - na przykład monitoring chorób, mapy ich występowania, a za tym i stosowanie ŚOR, konieczne jest selektywne analizowanie danych. Doszliśmy do wniosku, że stosowanie właściwych algorytmów pozwalających na podejmowanie mądzrejszych, bardziej syntetycznych decyzji przez rolnika, podniesie efektywność produkcji rolnej, zmniejszając tyzyko naturalnie występujące w rolnictwie - stwierdził Liam Condon, Member of Board of Management Bayer AG & CEO Bayer CropScience

Sprzedaż i zyski w nowym systemie organizacyjnym przedstawiają się następująco

  Sprzedaż/miliard euro EBITDA/miliard euro
Pharmaceuticals 15,3 4,6
Consumer Health 6,1 1,5
Crop Science 10,4 2,4
Animal Health 1,5 0,3
Wynik ogólny Life Science 34,3 8,6

Prognozy na 2016 rok

  Sprzedaż EBITDA netto
Pharmaceuticals Wzrost do około 16 mld Wzrost jednocyfrowy (średni do wysokiego)
Consumer Healh Wzrost do około 6 mld Wzrost jednocyfrowy (średni)
Crop Science Utrzymanie poziomu z roku 2015 Wzrost jednocyfrowy (niski)

Dochód netto w 2015 roku

Miliony euro 2014 2015 Zmiana %
EBIT 5,395 6,250 +15,8
Wynik finansowy (981) (1,005) -2,4
Podatki od przychodu (1,071) (1,227) -14,6
Dochód netto 3,426 4,110 +20,0
Zysk z akcji (euro) 4,14 4,97 +20,0
Dochód z akcji (euro) 5,89 6,83 +16,0

 

Poleć
Udostępnij