BASF sponsoruje projekt badawczy dotyczący uprawy w kosmosie
Eksperyment ma być przeprowadzony na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w grudniu 2015 roku. Projekt niemieckich uczniów został po raz pierwszy włączony do programu edukacyjnego NASA.
BASF jest naukowym i finansowym partnerem programu. - Jesteśmy podekscytowani tym projektem oraz współpracą z odważnie myślącymi młodymi ludźmi poszukującymi przełomowych idei i innowacyjnych rozwiązań. Dzięki naszemu 100-letniemu doświadczeniu w rolnictwie, badanie tego, co nas czeka w przyszłości stanowi niezwykle emocjonujące wyzwanie. Staramy się osiągnąć ostateczny cel, jakim jest uprawa i rozmnażanie roślin na stacji kosmicznej - mówi dr Harald Rang, starszy wiceprezes ds. Badań i Rozwoju, BASF Crop Protection.
150 lat BASF. Koncern świętuje jubileusz także w Polsce
Jeżeli udałoby się wykorzystać sadzonki cięte do rozmnażania roślin w warunkach mikrograwitacji, byłby to ogromny krok naprzód w zapewnieniu odpowiedniego zaopatrzenia podczas długotrwałych lotów kosmicznych. Żywność byłaby bowiem produkowana na kosmicznej farmie.
Eksperymenty przeprowadzane w mikrograwitacji koncentrowały się do tej pory na wzroście korzeni siewek. W przeciwieństwie do nich, sadzonki cięte nie posiadają systemu korzeniowego. Dlatego też pytanie, na które próbują odpowiedzieć uczniowie jest równie proste, co przełomowe: czy sadzonki cięte są w stanie wykształcić własny system korzeniowy bez pomocy grawitacji?
Aby zapewnić powodzenie eksperymentu, zespół młodych badaczy opracowuje obecnie odpowiednie urządzenia, które będą nadawały się do użytku na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
BASF służy swoją wiedzą dotyczącą zabezpieczenia roślin przed chorobami i atakami grzybów, do których może dojść podczas planowanego na 30 dni pobytu na stacji ISS. Uczniowie odbędą najpierw staż pod okiem ekspertów z Centrum Rolniczego BASF w Limburgerhof. Dopiero potem przeprowadzą stosowne próby w laboratoriach Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie.