Ryż coraz mniej odżywczy. Za dużo CO2 w atmosferze szkodzi uprawom

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-05-2018,13:00 Aktualizacja: 27-05-2018,13:08
A A A

Rosnące ilości dwutlenku węgla w atmosferze obniżą odżywczą wartość ryżu, co może mieć olbrzymie konsekwencje dla zdrowia mieszkańców uboższych krajów o dużej konsumpcji ryżu - twierdzą naukowcy na łamach "Science Advances".

Międzynarodowy zespół naukowców analizował próbki ryżu pochodzące z pól w Chinach i Japonii. Dla części upraw zwiększono stężenie dwutlenku węgla w powietrzu do poziomu, jaki prognozuje się na drugą połowę 21. wieku.

ryż, import ryżu, włochy, birma, rolniczy związek Codiretti, Rohingjowie

Importują coraz więcej ryżu. Popierają wyzysk i łamanie praw człowieka?

W tym roku o 736 procent wzrósł import ryżu z Birmy do Włoch - ogłosił rolniczy związek Codiretti. Jego przedstawiciele twierdzą, że ryż pochodzi z upraw na terenach, które opuścili uciekający przed prześladowaniami przedstawiciele...

Przebadano 18 odmian ryżu pod względem zawartości białek, żelaza i cynku, a także - po raz pierwszy w tego typu badaniu - witamin B1, B2, B5 i B9. Okazało się, że w ryżu, który był narażony na większe ilości CO2, zmniejszyły się poziomy czterech kluczowych witamin z grupy B.

Poziom witaminy B1 (tiaminy) był niższy o średnio o 17,1 proc., witaminy B2 (ryboflawiny) o 16,6 proc., witaminy B5 (kwasu pantotenowego) o 12,7 proc., a witaminy B9 - czyli kwasu foliowego - aż o 30,3 proc. Wykryto też mniej białek, żelaza i cynku niż w uprawach kontrolnych.

Ryż jest głównym pokarmem dla ponad 2 mld ludzi na świecie. Zmniejszanie się jego wartości odżywczej może mieć nieproporcjonalnie duży wpływ na stan zdrowia mieszkańców najbiedniejszych krajów o wysokiej konsumpcji ryżu.

- Ryż od tysięcy lat dominuje w żywieniu wielu populacji w Azji, jest też najszybciej rosnącym składnikiem diety w Afryce. Jego niższa jakość odżywcza może odbić się na zdrowiu milionów matek i dzieci - mówi prof. Kristie Ebi, jedna z autorek publikacji, ekspertka ds. żywienia z University of Washington.

uprawa ryżu, Chiny, ryż, odkrycia archeologiczne

W tym kraju ryż uprawiano już 7400 lat temu. Są na to dowody

Już 7400 lat temu na Nizinie Jangcy uprawiano ryż. O związanych z tym, nowych odkryciach archeologicznych w Chinach informuje serwis internetowy Xinhuanet. Trzy uwęglone ziarna ryżu, pochodzące sprzed 7400 lat, archeolodzy odkryli na...

Zdaniem jej i pozostałych autorów badania, gorszy jakościowo - wskutek rosnących poziomów dwutlenku węgla - ryż najprawdopodobniej "pogłębi całkowite obciążenie chorobami i może negatywnie wpłynąć na rozwój wczesno dziecięcy". Rosnące niedożywienie będzie też pogarszało przebieg chorób biegunkowych oraz malarii.

Około 600 mln ludzi na świecie, głównie w Bangladeszu, Kambodży, Indonezji, Laosie, Wietnamie, Mjanmie (Birmie) i na Madagaskarze, spożywa co najmniej 50 proc. dziennej dawki energetycznej oraz białkowej właśnie w ryżu.

"Ryż to nie tylko główne źródło kalorii, ale również białek i witamin dla wielu ludzi w krajach rozwijających się oraz uboższych społeczności w krajach rozwiniętych" - potwierdza kolejny autor publikacji, prof. Kazuhiko Kobayashi z Uniwersytetu Tokijskiego, ekspert w kwestii wpływu zanieczyszczenia powietrza na rolnictwo.

Naukowcy apelują o kolejne badania, które według nich powinny koncentrować się na znalezieniu lub stworzeniu takich odmian ryżu, które zachowają swą wartość odżywczą mimo zmian składu atmosfery, albo opracowaniu sposobów poprawy jakości ryżu poprzez dodatkowe nawożenie lub dodatkowe wzbogacanie go o składniki odżywcze już po zbiorach.
 

Poleć
Udostępnij