Nieoczekiwanie zakazali eksportu pszenicy
Rząd Indii zakazał eksportu pszenicy mimo wcześniejszych deklaracji, że zwiększy go ze względu na zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego związanego z rosyjską inwazją w Ukrainie.
Władze w Delhi przekazały, że w pierwszej kolejności muszą zagwarantować bezpieczeństwo żywnościowe swoim obywatelom - podaje AP.
Rosja kradnie zboże i niszczy elewatory. Światu grozi kryzys żywnościowy
Przed wybuchem wojny za naszą wschodnią granicą pszenica i jęczmień z Ukrainy i Rosji stanowiły jedną trzecią światowego eksportu.
Rosjanie blokują jednak ukraińskie porty morskie, zniszczyli wiele tamtejszych gospodarstw i w wielu miejscach zaminowali pola, co zatrzymało sprzedaż ukraińskiej pszenicy.
Indyjskie zbiory ucierpiały w tym roku z powodu rekordowej fali upałów. W czasie pandemii Covid-19 część krajowych zapasów pszenicy przekazano ponadto około 800 milionom zagrożonych głodem obywateli.
Światowe ceny pszenicy wzrosły od początku roku o ponad 40 proc., a ministrowie rolnictwa państw G7 na spotkaniu w Stuttgarcie skrytykowali decyzję Indii.
- Jeśli wszyscy zaczną nakładać takie ograniczenia albo w ogóle pozamykają rynki, to pogłębi to tylko kryzys, a także zaszkodzi Indiom i jej. Apelujemy do Indii o wzięcie na siebie odpowiedzialności jako członek G20 - powiedział Cem Oezdemir, minister rolnictwa Niemiec.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś