Polska nieco mniej konkurencyjna. Spadliśmy w ważnym rankingu
Polska znalazła się na 39. miejscu tegorocznego globalnego rankingu konkurencyjności Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) - poinformowali przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego.
Zgodnie z danymi "Globalnego raportu konkurencyjności" Polska spadła o trzy pozycje względem zeszłego roku, mimo wzrostu tzw. scoringu, czyli oceny punktowej. - Oznacza to, że inni biegli szybciej - ocenił dr Piotr Boguszewski z NBP, który koordynuje badanie WEF dla Polski.
PROW ma poprawić konkurencyjność rolnictwa. Polska ma propozycje
Zastrzegł, że obecne dane trudno porównywać z zeszłorocznymi, zmieniła się bowiem metodologia badań, np. włączono do nich mikrofirmy, które w Polsce wskazują na większą liczbę problemów niż firmy duże i średnie.
Ekspert wyjaśnił, że oceny najmniejszych firm obniżyły pozycję Polski. - Gdyby uznać, że wpływ zmian metodyki jest istotny, to właściwie nie powinno się mówić o spadku o trzy pozycje, tylko o 39. miejscu - powiedział.
Wśród najsilniejszych barier dla konkurencyjności polskiej gospodarki po raz kolejny wskazano na przepisy podatkowe (złożoność systemu), ale także na nadmierny fiskalizm, bariery prawa pracy, niestabilność polityki gospodarczej.
Pierwsze miejsce w najnowszym rankingu zajęła Szwajcaria, drugie Stany Zjednoczone, a trzecie Singapur. "Globalny raport konkurencyjności" zawiera wyniki badań dotyczące konkurencyjności, które prowadzi corocznie Word Economic Forum. Według NBP ranking konkurencyjności krajów ma kluczowe znacznie m.in. dla zagranicznych inwestorów.