Chiny wszczęły dochodzenie antydumpingowe w sprawie rzepaku. To odwet
Władze Chin potwierdziły w poniedziałek wszczęcie dochodzenia antydumpingowego w sprawie importu rzepaku z Kanady. Dwa tygodnie wcześniej rząd w Ottawie zapowiedział cła na chińskie samochody elektryczne, stal i aluminium.
"Istnieją dowody na to, że kanadyjski eksport rzepaku do Chin ma charakter dumpingowy, co powoduje znaczne szkody dla przemysłu (rolno-spożywczego) Chin. (...) Dochodzenie właśnie się zaczęło" - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Handlu ChRL.
GLW: wstrzymanie przez Chiny importu polskiego drobiu nie zakłóci ustaleń ws. regionalizacji
Kanadyjska rada ds. rzepaku podaje, że ta oleista roślina odpowiada za około jedną czwartą wszystkich przychodów z upraw rolnych. Kanada eksportuje ponad 90 proc. swojego rzepaku, a w 2023 r. Chiny były jego drugim największym odbiorcą, po USA.
Informacja o wszczęciu dochodzenia antydumpingowego przez ChRL nadeszła dwa tygodnie po tym jak premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział wprowadzenie od 1 października dodatkowych ceł wynoszących 100 proc. na samochody elektryczne produkowane w Chinach. 15 października mają zacząć obowiązywać również dodatkowe opłaty celne w wysokości 25 proc. obejmujące import stali i aluminium z tego kraju.
Pekin określił środki podjęte przez Ottawę jako "dyskryminujące" i "naruszające zasady WTO”.
Cła na chińskie e-auta wcześniej zapowiedziała także Unia Europejska. W odpowiedzi Pekin wszczął dochodzenia w sprawie europejskiej wieprzowiny i produktów mlecznych.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś