Zasłony są pomocne dla kierowców. Ale rolnikom mogą przynosić straty
Jak przystało na tę porę roku, w wielu miejscach wzdłuż dróg publicznych ustawiono już zasłony przeciwśnieżne. Rolnicy miewają jednak w związku nimi problemy i postulują o doprecyzowanie przepisów.
Obecnie regulacje w tym zakresie znajdują się w art. 21 Ustawy o drogach publicznych. Zgodnie z nim, zarządy dróg mają prawo m.in. do wstępu na grunty przyległe do pasa drogowego, jeżeli jest to niezbędne do wykonywania czynności związanych z utrzymaniem i ochroną dróg oraz ustawiania na gruntach przyległych do pasa drogowego zasłon przeciwśnieżnych.
Samorządy zmodernizują drogi dojazdowe do pól
Właścicielom lub użytkownikom gruntów, którzy ponieśli szkody w wyniku wymienionych czynności, przysługuje odszkodowanie na zasadach określonych w przepisach o gospodarce nieruchomościami. Stawkę ustala starosta, o ile oczywiście nie dojdzie do porozumienia pomiędzy właścicielem gruntu i zarządcą drogi.
Rolnicy nie do końca są jednak zadowoleni z tych przepisów, zwłaszcza iż różnie bywa z nimi w praktyce. Skarżą się m.in. na brak uzgodnień w kwestii terminów prac i zbyt niskie rekompensaty za szkody powstałe np. w oziminach.
Temat poruszono podczas odbywającego się w dniach 26-27 listopada spotkania przedstawicieli izb rolniczych, wchodzących w skład "Porozumienia Izb Rolniczych Polski południowo-wschodniej".
Zapadła decyzja, by oficjalnie wystąpić o uregulowanie "problemu odszkodowań za szkody i ograniczenia w dostępie do nieruchomości rolnych położonych wzdłuż dróg publicznych, gdzie stawiane są płoty przeciwśnieżne".
W gminach wyremontują drogi. Miliony na inwestycje z PROW
Wcześniej, bo w lutym Krajowa Rada Izb Rolniczych przekazała do Ministerstwa Infrastruktury wniosek opolskiej izby, by doprecyzować terminy montowania zasłon oraz wprowadzić obowiązek informowania i uzyskiwania pisemnych zgód na takie prace od właścicieli pól.
W odpowiedzi resort przedstawił wyjaśnienia Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Zapewnia, że siatki przeciwśnieżne lokalizowane są w oparciu o doświadczenia i obserwacje dotyczące zawiewania dróg śniegiem. Informuje ponadto, że ustawiane są po zebraniu plonów z pól uprawnych, wykonaniu orki i ewentualnie uprawy ozimej.
Termin zakończenia prac związanych z ustawieniem zasłon dla dróg krajowych został określony na 30 listopada.
"W praktyce jednostki GDDKiA starają się wykonywać prace związane z koniecznością montażu i demontażu zasłon przeciwśnieżnych przy jak najmniejszych utrudnieniach w pracach polowych i uszkodzeniach wykonanych zasiewów. Zdarzają się również przypadki usuwania przez posiadaczy nieruchomości już zamontowanych zasłon w celu wykonania prac polowych, nawet w grudniu. W takich przypadkach, ponownie po zakończeniu prac polowych montuje się zasłony" - wskazało ministerstwo.
W siedmiu województwach ruszą kolejne inwestycje drogowe
Resort dodaje, że zawiadomienie o terminie rozpoczęcia i zakończenia prac z reguły przekazywane jest do urzędu gminy. Informowanie każdego właściciela gruntu, a tym samym uzyskiwanie od niego zgody - w ocenie urzędników - mogłoby doprowadzić do opóźnień, a nawet wstrzymania prac, negatywnie wpływając tym samym na bezpieczeństwo na drogach.
"Wynika to z braku możliwości pozyskania danych o właścicielu, dzierżawcy, użytkowniku przyległych gruntów z uwagi na: brak aktualnych danych z ewidencji gruntów, nieuregulowany stan prawny nieruchomości, nieustalone granice, brak informacji o faktycznych użytkownikach gruntu (dzierżawcach). Ponadto należy mieć na uwadze duże rozdrobnienie działek przyległych do pasa drogowego oraz czas niezbędny na przeprowadzenie procedury pisemnego powiadamiania i uzyskiwania pisemnej zgody na dokonanie czynności w terenie (za zwrotnym potwierdzeniem odbioru)" - argumentuje ministerstwo infrastruktury.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś