Zapaść w polskim rolnictwie. Tak źle nie było od kilkunastu lat

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
13-03-2022,10:00 Aktualizacja: 12-03-2022,20:55
A A A

Załamanie koniunktury w czwartym kwartale 2021 r. pogłębiło się w pierwszym kwartale bieżącego. Wartość wskaźnika koniunktury rolnej IRG SGH (IRGAGR) spadła o kolejne 11,5 pkt. do -23,2 pkt. 

To najniższa wartość wskaźnika od 13 lat, czyli od światowego kryzysu finansowego i gospodarczego z lat 2008-2009. Łącznie w ciągu dwóch ostatnich kwartałów wskaźnik stracił ponad 25 pkt., co jest zdarzeniem bez precedensu.

Copa-Cogeca, FBZPR, strategia "Od pola do stołu", strategia "Bioróżnorodności"

Rolnicze organizacje chcą odłożenia reform Zielonego Ładu

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych w związku z destabilizacją sytuacji spowodowaną atakiem Rosji na Ukrainę zaapelowała do KE o odłożenie wejścia w życie reform Zielonego Ładu i zawieszenie funkcjonowania systemy handlu...

Obecna wartość IRGAGR jest niższa niż rok temu o 12,6 pkt. W ciągu kwartału obniżyły się wartości obu składowych wskaźnika koniunktury: wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych - o 14,3 pkt. do -822,9 pkt. oraz wskaźnika zaufania - o 6,0 pkt. do -23,8 pkt.

Ich wartości są niższe niż rok temu odpowiednio o 5,5 i 26,9 pkt. Oba zanotowały wartości najniższe od wielu lat - wskaźnik wyrównanych przychodów jest najniższy od drugiego kwartału 2009 r., a poziom nastrojów w rolnictwie od czwartego kwartału 1999 r.

Na nastroje panujące w gospodarstwach rolnych wywarł wpływ przede wszystkim gwałtowny wzrost kosztów produkcji i utrzymania. Odsetek tych, które z wielkim niepokojem spoglądają w najbliższą przyszłość, jest najwyższy od początku badania koniunktury rolnej przez IRG SGH i wynosi ponad 30%.

Oceny rolników ich przyszłej sytuacji finansowej są bardzo pesymistyczne i nie były notowane od 20 lat. Polskie rolnictwo doświadcza kryzysu niemal równie głębokiego co w latach 2008-2009, lecz bardziej intensywnego (wyższe tempo spadków wartości podstawowych wskaźników aktywności rolnej).

dopłaty do nawozów, Henryk Kowalczyk, ceny gazu, Komisja Europejska, wojna w Ukrainie

Bruksela unika konkretnej odpowiedzi w sprawie dopłat do nawozów

- Komisja Europejska dała wymijającą odpowiedź w sprawie możliwości dopłat do nawozów - poinformował Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. - Odpowiedź KE brzmiała miej więcej tak: "jest możliwość, żeby kraje członkowskie rekompensowały...

Zapaść w rodzimym rolnictwie jest powszechna. W największym stopniu odczuwają ją gospodarstwa położone w makroregionie zachodnim (wartość wskaźnika koniunktury zmniejszyła się o 15 pkt.), o powierzchni do 7 ha (o 17,6 pkt.) i zajmujące się uprawą roślin wieloletnich (o 17,9 pkt.) - podają eksperci Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Ponownie spadły wydatki na zakup pasz treściwych, nawozów sztucznych i środków ochrony roślin, mimo że pierwszy kwartał roku jest zazwyczaj okresem ich zwiększenia w związku ze zbliżającym się wiosennym ożywieniem w rolnictwie.

Obecne wartości sald wydatków na środki obrotowe produkcji rolnej są najniższe od 2009 r. Zmniejszyła się również skłonność do finansowania produkcji kredytem, a salda odpowiedzi na pytania o zamiar wzięcia kredytu oraz zrealizowany popyt na kredyt (na warunkach preferencyjnych i rynkowych) przyjęły wartości najniższe od ponad dekady.
 

Poleć
Udostępnij