XIX-wieczny młyn wodny przywrócony do życia. "Można zasypać zboże i powstaje mąka"
Zrekonstruowany XIX-wieczny młyn wodny został w minioną sobotę (18 listopada) uroczyście uruchomiony w Kujawsko-Pomorskim Parku Etnograficznym w Kłóbce (pow. włocławski).
„Młyn działa tak jak w roku 1920. Można zasypać zboże i w efekcie powstaje mąka oraz otręby” - przekonywał podczas ceremonii uruchomienia obiektu w skansenie marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.
Jak dodawał, młyn jest całkowicie napędzany siłami natury. A kiedyś na krótkim odcinku rowu wpływającego do Zgłowiączki istniało takich konstrukcji aż 11.
Muzeum Wsi Mazowieckiej zaprasza na "Wykopki w skansenie"
Doskonały obiekt edukacyjny
- Tak sobie nasi potomkowie radzili. To ważne i daje powody do refleksji i myślenia dziś, w XXI wieku. Korzystamy z ogromnego postępu technologicznego, a jednocześnie jesteśmy zatrwożeni skutkami tego postępu, m.in. tym jak zmienia się klimat. Kiedyś być może krajobraz zimy, jaki mamy dzisiaj, będzie tylko wspomnieniem, trzeba walczyć o naszą przyszłość. A młyn jest doskonałym obiektem edukacyjnym. To kolejny etap rozbudowy Kłóbki, dużo się tutaj dzieje i nadal się będzie działo, mamy plany na kolejne inwestycje – wskazywał Całbecki.
Natomiast Piotr Nowakowski, dyrektor Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku podkreślał, że to kolejny zrealizowany etap trwającego 10 lat procesu przywracania dawnego krajobrazu historycznej miejscowości Kłóbce.
- Większość odbudowanych i odrestaurowanych budynków była w fatalnym stanie lub pozostały po nich tylko fundamenty. Tak też było z młynem. A był on bardzo istotny i istniał tutaj już od średniowiecza. Wzmianka o tej budowli pochodzi z 1468 roku, ale na pewno funkcjonował już dużo wcześniej – zaznaczał Nowakowski.
Śląskie: w dawnym młynie w Żarkach powstało muzeum
Kolejny odrestaurowany obiekt
Beata Krzemińska, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego podaje w komunikacie, że zabytkowy młyn odrestaurowano z zachowaniem oryginalnych fundamentów i piwnic.
- Usytuowanie przy istniejącym jazie piętrzącym wodę oraz rozplanowanie linii przemiałowej i odpowiednie zagospodarowanie wnętrza pozwoli zwiedzającym poznać mechanizmy stosowane w dawnych czasach. To integralna część skansenu, którą administruje marszałkowskie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Inwestycja była możliwa dzięki przeszło dwumilionowemu dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 – informuje Krzemińska.
Dodaje, że młyn to kolejny obiekt odrestaurowany w skansenie. W kłóbeckim parku turyści mogą zobaczyć także uratowane zabytki, jak: odbudowany spichlerz dworski, dworek Orpiszewskich, zabytkowy wiatrak czy osiemnastowieczny kościółek przeniesiony z Brzeźna w powiecie lipnowskim.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś