Śląskie: w dawnym młynie w Żarkach powstało muzeum

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
09-08-2015,17:20 Aktualizacja: 09-08-2015,17:29
A A A

W nieczynnym młynie w Żarkach (Śląskie) powstało Muzeum Dawnych Rzemiosł. Można w nim oglądać m.in. odrestaurowane oryginalne urządzenia z młyna oraz spróbować tzw. tatarczucha.

Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach zlokalizowane jest w blisko stuletnim młynie elektrycznym.

Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu budynek udało się, jak poinformowała placówka, uratować przed całkowitym zniszczeniem i zaadoptować "na potrzeby nowoczesnego muzeum - w rodzaju parku technicznego".

Rok gospodarski na ziemi pszczyńskiej, Muzeum Miejskie w Tychach, agnieszka szymula

Muzeum w Tychach prosi o archiwalne zdjęcia z prac rolnych

Archiwalnych zdjęć m.in. z sianokosów, żniw i wykopków z ziemi pszczyńskiej poszukuje Muzeum Miejskie w Tychach (Śląskie). To część projektu badającego zmiany, zachodzące w gospodarstwach rolnych na tym terenie na przestrzeni...
"Nie mamy żadnego dokumentu potwierdzającego datę powstania i nazwisko właściciela młyna. Z przekazów ustnych wynika, że powstał na przełomie lat 20 i 30 XX w. Właścicielem był podobno niejaki pan Siedlecki. Nic więcej o nim nie wiemy" - poinformował Bartłomiej Kluszczyński z gminy Żarki.

Dodał, że po 1945 roku młyn został znacjonalizowany i przez większość czasu zarządzała nim gminna spółdzielnia.

Na ekspozycji prezentowane są odrestaurowane oryginalne urządzenia młyna, w tym m.in. wialnia, gniotownik, odsiewacz, łuszczarka, mlewniki, przenośnik ślimakowy.

Poza młynarstwem ekspozycja obejmuje również piekarstwo, bednarstwo, szewstwo i kołodziejstwo.

Ekspozycję muzealną uzupełniają m.in. prezentacje multimedialne. Obiekt zachęca zwiedzających do uczestniczenia w grach i zabawach interaktywnych, można m.in. zemleć zboże, wykonać samodzielnie drobne prace rzemieślnicze.

Zwiedzający mogą też spróbować tzw. tatarczucha - ciemnego, słodkiego chleba wypiekanego z mąki gryczanej z użyciem mleka, wody oraz drożdży.

Projekt Muzeum Dawnych Rzemiosł był współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Całość inwestycji, jak podał Kluszczyński, to ok. 5 mln zł, z czego wkład własny gminy Żarki wyniosła ok. 1 mln zł.

Żarki to gmina położona w północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Z uwagi na atrakcyjny widokowo i turystycznie teren gmina została włączona do Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. W falisto - pagórkowatym krajobrazie dominują wzniesienia porośnięte lasami oraz malownicze ostańce skalne - np. Wampirek czy Sroga Skała.

Gmina liczy, że muzeum będzie kolejną atrakcją, która przyciągnie "turystów do tej części Jury".

Poleć
Udostępnij