Wymóg ubezpieczenia w KRUS zniknie? Resort odpowiada w sprawie dyskryminacji
Będą poszukiwane rozwiązania, które pozwolą uniknąć sygnalizowanych przez RPO wątpliwości. Planowane na lata 2023-2027 zakładają likwidację wymogu ubezpieczenia w KRUS - odpowiada MRiRW na wystąpienie rzecznika praw obywatelskich.
RPO podkreślał w swoim wniosku, że rolnicy ubezpieczeni w ZUS są dyskryminowani przy udzielaniu dotacji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Warunkiem przyznania wsparcia jest bowiem zgłoszenie do ubezpieczenia w KRUS.
Dyskryminacja przy pomocy z PROW? RPO pisze do ministra
Z obszernej odpowiedzi resortu rolnictwa wynika, że rozwiązania projektowane w Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 zakładają likwidację wymogu ubezpieczenia w KRUS w odniesieniu do instrumentów stanowiących kontynuację poddziałania "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój" oraz "Premie dla młodych rolników".
W przypadku poddziałania "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" MRiRW zapewnia natomiast, że w trakcie prac dotyczących nowego okresu programowania (2023-2027) będą poszukiwane rozwiązania, które pozwolą uniknąć sygnalizowanych przez RPO wątpliwości dotyczących dyskryminacyjnego charakteru wymogów związanych z ubezpieczeniem w KRUS.
W piśmie sygnowanym przez wiceministra Ryszarda Bartosika czytamy, że na obecnym, końcowym etapie wdrażania PROW 2014-2020, zmiana Programu i przepisów prawa w zakresie warunku dotyczącego ubezpieczenia nie jest możliwa.
Emerytury, renty i dodatki w górę. KRUS podaje kwoty
"Należy jednak podkreślić, że w analogicznym instrumencie wsparcia, który jest przewidziany w projekcie Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027, warunek dotyczący ubezpieczenia w KRUS nie jest planowany" - wskazuje wiceszef resortu.
Odnosząc się do zarzutu dotyczącego dyskryminacji zwraca uwagę, że programy pomocy w sektorze rolnictwa realizują różne cele.
Realizacja każdego z celów wymaga wprowadzenia adekwatnych kryteriów przyznania pomocy, w tym kryteriów podmiotowych, uwzględniających dotychczasowe (przed przyznaniem pomocy) i docelowe (po przyznaniu pomocy) cechy beneficjentów, takie jak dotychczasowy sposób zarobkowania, rodzaj i wielkość dotychczasowej działalności, podjęcie określonej działalności, rozmiary i wielkość docelowej (podjętej) działalności.
"Obowiązujące przepisy prawa ubezpieczeń społecznych przewidują różne tytuły podlegania ubezpieczeniom w zależności od rodzaju i wielkości prowadzonej działalności, a także regulują sytuacje związane ze zmianą rodzaju prowadzonej działalności lub podjęciem dodatkowej działalności. Status danego podmiotu w systemie ubezpieczeń społecznych odzwierciedla więc istotne cechy beneficjentów i może stanowić kryterium przyznania określonej pomocy lub zobowiązanie beneficjentów, tak aby najpełniej realizować cele danego programu pomocy" - wyjaśnia Bartosik.
Jak podkreśla, wymagania dotyczące ubezpieczenia beneficjenta w ZUS lub KRUS mogą pozwalać na wyodrębnienie podmiotów charakteryzujących się w takim samym stopniu określoną cechą istotną (relewantną), pozwalającą na uznanie ich za adresatów określonego instrumentu wsparcia.
Zróżnicowanie sytuacji prawnej podmiotów byłoby w takiej sytuacji uzasadnione i nie miałoby charakteru dyskryminacyjnego.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś