Województwa ruszają ze scalaniem gruntów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
31-03-2016,12:55 Aktualizacja: 11-04-2016,15:12
A A A

Kolejne samorządy województw ogłaszają nabory wniosków o dofinansowanie scalenia gruntów w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Dla rolników to szansa na oszczędności pieniędzy i czasu. Ale proces nie jest łatwy.

Terminy naborów wniosków o dotacje na scalanie gruntów w ramach nowego PROW ogłosiły już m.in. województwa świętokrzyskie, podkarpackie, lubskie, mazowieckie, pomorskie, dolnośląskie i podlaskie.

W polskich warunkach, gdzie przez wiele lat grunty w niewielkich odległościach koncentrowano tylko dla PGR, a rolnicy indywidualni traktowani byli po macoszemu, scalanie ma spore znaczenie.

scalanie gruntów, prow 2014-2020, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Na Podlasiu mają miliony złotych na scalanie gruntów

14,5 mln euro mogą zdobyć podlaskie samorządy na scalanie gruntów. Pieniądze pochodzą z UE z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Wnioski będzie można składać od 22 kwietnia do 6 maja - poinformował Urząd Marszałkowski...

"Bardzo często zdarza się, że rolnik posiada działki rolne i leśne w różnych, często bardzo oddalonych od siebie miejscach. Na uprawianie ich traci dużo czasu, bo musi jeździć maszynami z jednej działki na drugą, i pieniędzy ponieważ zużywa przy tym dużo paliwa. Na dodatek, gdy te działki są małe, nie ma możliwości ich uprawy z wykorzystaniem nowoczesnych maszyn. Tych wszystkich problemów można uniknąć, gdy przeprowadzi się tzw. scalanie gruntów i rolnicy stają się posiadaczami działek w jednym miejscu i o większym areale" - przekonywała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podczas poprzedniej edycji PROW.

Wyjaśniano, by tak się stało, trzeba przede wszystkim dojść do porozumienia z właścicielem sąsiadujących gruntów i uzgodnić warunki zamiany działek.

"Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę takie elementy, jak jakość gleby na poszczególnych działkach oraz ich powierzchnię. Jeżeli rolnicy dojdą do porozumienia w sprawie zamiany działek, praktycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokonać scalenia gruntów, czyli takiego wytyczenia nowych granic, by w jego wyniku każdy z właścicieli kilku mniejszych działek stał się właścicielem jednej większej. Pozostaje tylko udać się do starosty i zgłosić mu taki zamiar" - podpowiadała Agencja.

Scalanie gruntów na Dolnym Śląsku. Koszt to 60 mln zł

Jedenaście projektów zrealizowano w ramach finansowanego z PROW na lata 2007-2013 działania "Poprawianie i rozwijanie infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa przez scalanie gruntów". W...

Wnioski do samorządu województwa o przyznanie pomocy finansowej na pokrycie kosztów operacji scalenia gruntów cały czas składają starostowie. Refundacja w nowym PROW obejmuje 100 proc. kosztów kwalifikowalnych (przede wszystkim dokumentacji geodezyjno-prawnej), jednak nie więcej niż:

  • równowartość 800 euro na 1 ha gruntów objętych postępowaniem scaleniowym dla województw: dolnośląskiego, lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego;
  • równowartość 650 euro na 1 ha gruntów dla pozostałych województw

Co ważne, w ramach takich projektów przeprowadza się również prace w zakresie zagospodarowania poscaleniowego terenu, które obejmują np. stworzenie sieci dróg dojazdowych do gruntów rolnych i leśnych oraz wykonanie zadań wpływających na regulację stosunków wodnych na obszarze objętym scaleniem (np. rowy, przepusty).

Wysokość pomocy na wykonanie takiego zagospodarowania poscaleniowego nie może przekroczyć:

  • równowartości 2000 euro na 1 ha gruntów objętych postępowaniem scaleniowym dla województw: dolnośląskiego, lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego
  • równowartości 1900 euro na 1 ha gruntów dla pozostałych województw
Poleć
Udostępnij